Талевски замина од Слобода Тузла

Македонскиот интернационалец Јован Талевски, кој минатата сезона беше дел од босанската екипа Слобода Тузла, во новата сезона ќе има нов предизвик. Средниот бек лани прикажа...

Сара Ристовска ги построи момците од ЦСКА Москва

Ракометарките на ЦСКА Москва во подготовките за новата сезона во обид да се дојде до посилна контрола противници бараат и во машките тимови, а...
Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4
П Екипа Н П Р И Б
1 ЖРК Куманово 13 13 0 0 39
2 ЖРК Металург 13 12 0 1 36
3 ЖРК Вардар 13 10 0 3 30
4 ЖРК Стружанка 13 10 0 3 30
5 ЖРК Чаир 13 9 0 4 27
6 ЖРК Деспина 13 8 0 5 24
7 ЖРК Пелистер 2012 12 4 2 6 14
8 ЖРК Спартак 13 4 2 7 14
9 ЖРК Гевгелија 13 3 1 9 10
10 ЖРК Ѓорче Петров 13 3 0 10 9
11 ЖРК Овче Поле СУ 13 2 0 11 6
12 ЖРК Кузман Вардар Илинден 13 2 1 11 6
13 ЖРК Алушoвски 13 1 1 11 4

РФМ

ЕУРОФАРММЕТАЛУРГПЕЛИСТЕРСТРУГАМЕТАЛУРГ2РК БУТЕЛРК РАДОВИШРК ОХРИД

Група А

СЕХА Лига, Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 8 0 2 319:291 28 24
2 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 10 8 0 2 314:274 40 24
3 Татран ПрешовТатран Прешов 1 10 5 0 5 262:242 20 15
4 ВојводинаВојводина 1 10 5 0 5 270:265 5 15
5 Нексе НашицеНексе Нашице 10 4 0 6 299:268 31 12
6 Пекинг Спортски УниверзитетПекинг Спортски Универзитет 10 0 0 10 235:359 -124 0

Група Б

СЕХА Лига, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВеспремВеспрем 10 8 0 2 306:265 41 24
2 ППД ЗагребППД Загреб 10 7 0 3 289:259 30 21
3 Мешков БрестМешков Брест 10 6 0 4 307:279 28 18
4 Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 10 4 0 6 279:275 4 12
5 МеталопластикаМеталопластика 10 4 0 6 272:302 -30 12
6 Спартак МоскваСпартак Москва 10 1 0 9 254:327 -73 3

Група Б

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 11 8 2 1 348:305 43 18
2 ВеспремВеспрем 11 8 0 3 364:312 52 16
3 МонпелјеМонпелје 1 11 6 1 4 302:298 4 13
4 КиелцеКиелце 1 11 5 2 4 326:308 18 12
5 ПортоПорто 11 4 2 5 310:326 -16 10
6 ВардарВардар 11 4 1 6 309:355 -46 9
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 3 0 8 310:336 -26 6
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 11 1 2 8 330:359 -29 4

Група Ц

Лига на шампиони (М), Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Бидасоа ИрунБидасоа Ирун 10 6 3 1 297:246 51 15
2 СпортингСпортинг 1 10 6 2 2 309:266 43 14
3 СавехофСавехоф 1 10 6 0 4 268:278 -10 12
4 Татран ПрешовТатран Прешов 1 10 3 1 6 260:279 -19 7
5 КоксКокс 1 10 3 0 7 239:290 -51 6
6 Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 10 3 0 7 265:279 -14 6

По пет месеци пауза, Барса тргна со тренинзи

Ракометарите на Барселона по пет месеци пауза, го одржаа првиот тренинг и ги стартуваа подготовките за новата сезона во која ги чекаат многу предизвици. Како...
пишува Билјана Благоеска Петрушева
#ФОТО/ВИДЕО

Никој не смее да ескивира – Тренерот со е-тротинет ги следи...

Во екипата на Нанси ниту еден ракометар не смее да ескивира на тренинзите. Додека траат подготовките кои се одвиваат на атлетска патека тренерот има начин како да ги следи во чекор сите играчи. Тој со помош на е-тротинет е постојано...

video

Танкоски: Да беше сè средено во Металург немаше да си заминам (ВИДЕО)

Ракометарот кој летово се пресели од Металург во Еурофарм Пелистер, Марио Танкоски е еден од играчите кои во Битола се посакуваа некое време. Тој...
#ИграчНаКолото

Според Вас кој е најкорсен ракометар на 16 коло од машката Суперлига?

  • Милан Лазаревски -Металург (6%, 22 Гласа)
  • Бобан Блажески -Охрид 2013 (11%, 44 Гласа)
  • Томислав Јагуриновски -Металург (5%, 19 Гласа)
  • Ивица Илиев -Радовиш (8%, 33 Гласа)
  • Иван Џонов -Пролет 62 (9%, 34 Гласа)
  • Марко Божиновски -Бутел Скопје (53%, 212 Гласа)
  • Златко Даскалоски -Бутел Скопје (9%, 34 Гласа)

Вкупо гласови: 398

Loading ... Loading ...