РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

ЕВРОПСКА ЛИГА

ЛИГА НА ЕВРОПА ГРУПА Д

ПозЕкипаНПРЛБ.
11081117
21062214
31060412
41051411
5103076
61000100

СЕХА ЛИГА

СЕХА ЛИГА ГРУПА Б

ПозЕкипаНПРЛБ
1640212
263039
363039
462046

РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК/РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Формиран е на 9 март 2011 година во Битола и неколку сезони се натпреваруваше во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на ракометната федерација на Македонија.

Од сезоната 2016/17 оваа екипа за првпат почна да се натпреварува во Супер лигата. Сезоната 2019/2020 Еурофарм Работник беше претставник на Македонија во Лигата на шампиони и СЕХА регионалното натпреварување. Во двете лиги битолскиот претставник настапи како дебитант.
На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.
Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.
Тренерското место го предводи Божидар Мојсов.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Секељ: Митревски и Манасков ми кажаа само убави работи за проектот на Еурофарм Пелистер

Еурофарм Пелистер го смени целото голманско трио пред стартот на новата сезона. На местата на Трајкоски, Чаневски и Хендави, во тимот дојдоа Ивановски, Кизиќ...

Ивановски: Целта ни е да вратиме една од домашните титули во Битола

Еурофарм Пелистер комплетно ја смени голманската тројка за новата сезона. Покрај Марко Кизиќ и Мартон Секељ, во голманското трио ќе биде и Филип Ивановски. Тој...

Кизиќ: Во Еурофарм Пелистер ќе можам да докажам својот потенцијал

Еурофарм Пелистер комплетно ја смени голманската тројка. На местото на Чаневски, Трајкоски и Хендави, во клубот дојдоа Марко Кизиќ, Филип Ивановски и Мартон Секељ. Македонскиот...

Ако Вардар и Еурофарм Пелистер ги минат четвртфиналните пречки, ќе играат меѓусебе на Ф4...

По првиот официјален меѓусебен натпревар во Суперкупот на Македонија на 11 август, Вардар и Еурофарм Пелистер веќе на крајот на август ги чекаат првите...