РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Лига на шампиони (М), Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Бидасоа ИрунБидасоа Ирун 10 6 3 1 297:246 51 15
2 СпортингСпортинг 1 10 6 2 2 309:266 43 14
3 СавехофСавехоф 1 10 6 0 4 268:278 -10 12
4 Татран ПрешовТатран Прешов 1 10 3 1 6 260:279 -19 7
5 КоксКокс 1 10 3 0 7 239:290 -51 6
6 Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 10 3 0 7 265:279 -14 6

СЕХА ЛИГА

СЕХА Лига, Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 8 0 2 319:291 28 24
2 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 10 8 0 2 314:274 40 24
3 Татран ПрешовТатран Прешов 1 10 5 0 5 262:242 20 15
4 ВојводинаВојводина 1 10 5 0 5 270:265 5 15
5 Нексе НашицеНексе Нашице 10 4 0 6 299:268 31 12
6 Пекинг Спортски УниверзитетПекинг Спортски Универзитет 10 0 0 10 235:359 -124 0
СЕХА Лига, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВеспремВеспрем 10 8 0 2 306:265 41 24
2 ППД ЗагребППД Загреб 10 7 0 3 289:259 30 21
3 Мешков БрестМешков Брест 10 6 0 4 307:279 28 18
4 Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 10 4 0 6 279:275 4 12
5 МеталопластикаМеталопластика 10 4 0 6 272:302 -30 12
6 Спартак МоскваСпартак Москва 10 1 0 9 254:327 -73 3

РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК/РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Формиран е на 9 март 2011 година во Битола и неколку сезони се натпреваруваше во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на ракометната федерација на Македонија.

Од сезоната 2016/17 оваа екипа за првпат почна да се натпреварува во Супер лигата. Сезоната 2019/2020 Еурофарм Работник беше претставник на Македонија во Лигата на шампиони и СЕХА регионалното натпреварување. Во двете лиги битолскиот претставник настапи како дебитант.
На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.
Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.
Тренерското место го предводи Божидар Мојсов.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

video

Не замина во тактовината за време на пандемијата, но во Битола го доби својот...

Најголемиот дел од странските ракометари во Еурофарм Пелистер си заминаа во своите татковини, а само еден од остана во Битола. Босанскиот интернационалец Марин Вегар имаше...

Горан Кузманоски се враќа во Прилеп – ама како тренер

Поранешниот македонски репрезентативец Горан Кузманоски, на кој му заврши договорот со Еурофарм Пелистер на крајот од оваа сезона, најверојатно ќе седне на клупата на...

Трајкоски останува на голот на Еурофарм Пелистер и во новата сезона

Голманот кој во во 2017 година беше дел од Мундијалот во Франција како репрезентативец на Македонија останува и во следната сезона дел од тимот...

Мараш: Доаѓам во Битола поради тренерот Бабиќ

Лани тимот на Еурофарм Пелистер имаше само еден хрватски интернационалец - Ловро Јотиќ, а годинава ќе има најмалку тројца. Покрај Стипе Мандалиниќ и Томислав Кушан,...

Мандалиниќ: Еурофарм Пелистер го одбрав пред Мешков Брест, едвај чекам да ја видам атмосферата...

Најголемото засилување за тимот на Еурофарм Пелистер за претстојната сезона дојде од Бундес лигата. Левиот бек на Фуксе Берлин, Стипе Мандалиниќ, ќе се обиде...