РК ОХРИД 2013

СУПЕР ЛИГА

ПозЕкипаНПРЛБ
114140042
214110333
314100430
41481525
51452717
61441913
71410133
81410133

РК ОХРИД 2013

ГРК Охрид 2013 е ракометен клуб од Охрид, Македонија. Клубот е основан 2011 година и моментално се натпреварува во Супер Лигата. Првите две сезони од постоењето на клубот, се натпреварува во првата македонска лига. Во најсилната конкуренција место обезбедува сезоната 2013/2014, а на крајот на натпреварувањето Охрид е осмопласиран. Сезоната 2015/2016 ГРКОхрид за прв пат се пласира во македонскиот плеј-оф,откако регуларниот дел од сезоната го заврши на второто место. Следната сезона ГРК Охрид ја заврши на високата трета позиција и со тоа обезбедија места во европските купови. Во сезоната 2017/18, Охрид 2013 за прв пат учествува на едно европско натпреварување, ЕХФ Купот.

СИТЕ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Охрид замина на подготовки во Србија, Шешиќ го продолжи договорот до 2024 година!

Ракометарите на Охрид од денеска се во српскиот град Шабац, каде што ќе го минат главниот дел од подготовките за пролетниот дел од сезоната...
video

Охрид по европски терк – како изгледа новата соблекувална на „гладијаторите“ (ФОТО)

Амбициозниот тим на Охрид на социјалните мрежи се пофали со новиот европски изглед на соблекувалната во СРЦ „Билјанини Извори“. Охриѓани добија соблекувална по европски терк,...

Алжирски двометраш потпиша за Охрид

По десното крило Гал Цирар и средните бекови Стефан Дрогришки и Ерај Каракоч, тимот на Охрид промовираше уште едно ново засилување. Станува збор за алжирскиот...

Цирар: Дојдов во Охрид поради одличните услови и европските амбиции

Екипата на Охрид пред продолжението за вториот дел од сезоната 2022/23, се активираше на трансфер пазарот и во своите редови донесе неколку квалитетни засилувања,...

ОФИЦИЈАЛНО: Охрид се засили со најдобриот стрелец во словенечкиот шампионат!

Како што веќе најави 24Ракомет, словенечкиот интернационалец Гал Цирар е нов член на амбициозниот тим на Охрид. Тој потпиша договор до крајот на сезоната...

Стефан Дрогришки во Охрид до 2024 година!

Како што најави 24Ракомет, поранешниот репрезентативец на Македонија, Стефан Дрогришки го засили амбициозниот Охрид предводен од Горан Андоновски. Дрогришки доаѓа во Охрид од Тиквеш Кавадараци,...

Кадетите на Охрид и Струга на максимум во група Б, четири екипи во конкуреција...

Заврши есенскиот дел и во Кадетската лига во машка конкуренција, во која оваа сезона играат 26 екипи поделени во три групи. Во групата А, тимот...

Охрид активен на трансфер пазарот – доаѓа десно крило од Словенија!

По Стефан Дрогришки, словенечкиот интернационалец Гал Цирар ќе биде второто засилување за амбициозниот состав на Охрид. Станува збор 27-годишно десно крило, кое потекнува од школата...

Стефан Дрогришки се сели во Охрид

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Стефан Дрогришки по една и пол сезона заминува од кавадаречки Тиквеш. Тој ќе го засили амбициозниот Охрид предводен од Горан Андоновски,...

Шок за охриѓани – Халил Озтурк заминува во францускиот Трембле!

Амбициозниот тим на Охрид на полусезоната ќе остане без турскиот репрезентативец Халил Озтурк, откако плејмејкерот ненадејно реши да замине во францускиот второлигаш Трембле. Иако имаше...