РК АЛКАЛОИД

РК АЛКАЛОИД

Клубот зад кој стојат претседателот на РФМ, Живко Мукаетов и компанијата Алкалоид во соработка со легендата Кирил Лазаров. Уште во првата сезона од своето постоење покажа одлични резултати и веднаш влезе во Супер лигата. Екипата ја освои титулата во прволигашкото друштво. Клубот најголема мера се потпира на македонски репрезентативци – кадетски и младински, а од новата сезона (2022/23) ќе се приклучат и неколку сениорски репрезентативци, со цел остварување на добар пласман во дебитанската сезона во Суперлигата.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Македонскиот вицепрвак поразен во европското деби

Македонскиот вицепрвак во дебитанската сезона во Лигата на Европа стартуваше со пораз, откако пред домашната публика беше поразен од српскиот шампион Војводина со 31:26. Гостите...

Вицепрвакот лесно ги освои бодовите во Куманово

Македонскиот вицепрвак оствари победа во натпреварот од 6. коло од Супер лигата, откако на гостувањето во Куманово кај истоимената екипа славеше со убедливи 34:21. Гостите...

Вицепрвакот во вториот дел го скрши отпорот на Аеродром

Македонскиот вицпрвак ја забележа четвртата победа во Супер лигата, откако во дуелот со Аеродром дојде до триумф од 44:30. Тимот на Дарко Петровски одигра квалитетно...

Вицепрвакот со победа ја стартуваше новата сезона

Екипата на Алкалоид во натпревар без голем интензитет славеше убедлива победа против Скопје со 40:21 во рамки од првото коло од Супер лигата. Тренерот на...

СТРУГА 2023: Вaрдар е нов рекордер – го освои 14. трофеј

Екипата на Вардар е победник на 51. издание на турнирот во Струга, откако во финалето против Алкалоид славеше со 25:20. Вардар сега во својата...

СТРУГА 2023: Лазаров – Струшкиот турнир е заштитен знак за ракометот, Ѓоргиев – ќе...

На 51. издание на Струшкиот турнир ќе учествува и македонскиот вицепрвак Алкалоид, кој во минатата сезона дебитираше и на турнирот во Струга, но и...

СТРУГА 2023: Алкалоид – Тимот предводен од Кире Лазаров од Струга ќе фаќа залет...

На 51. издание на Струшкиот турнир ќе учествува и македонскиот вицепрвак Алкалоид, кој во минатата сезона дебитираше и на турнирот во Струга, но и...

Вицепрвакот ги промовираше новите засилувања – потпишаа Велковски, Стојчевиќ, Бинго и Ромеро

Македонскиот вицепрвак ги промовираше новите имиња во составот пред стартот на новата сезона. Станува збор за македонскиот репрезентативец Мартин Велковски, кружниот напаѓач Стефан Стојчевиќ, француското...

Хрватскиот шампион Загреб на тест со македонскиот вицепрвак

Екипата на Загреб, која е неприкосновена во Хрватска, во дел од подготвителниот период ќе тестира против македонскиот вицепрвак Алкалоид. Загреб, исто така покрај пријателските дуели...

ЕХФ ги објави учесниците во ЛЕ – Вардар ќе игра квалификации, Алкалоид директно во...

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денес го објави списокот на екипи што ќе играат во Лигата на Европа во машка конкуренција. Македонија во новата сезона во...