РК ВАРДАР 1961

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ПозЕкипаНПРЛБ.
11080216
21072116
31062214
41043311
5104159
6103258
7102175
8100191

СУПЕРЛИГА

ПозЕкипаGDНПРЛБ
115214140042
212614110333
33914100430
4301481525
5-331452717
6-761441913
7-1161410133
8-1221410133

РК Вардар 1961

Oснован во 1961 година, како дел од Спортското друштво Вардар од Скопје кое постои од 1947 година. Позначајниот подем на клубот почнува во последната деценија од минатиот век.
РК Вардар е најуспешниот ракометен македонски клуб во историјата на машкиот ракомет во Македонија. Првиот и единствен тим што ја има освоено машката Лига на шампионите, и прв клуб во Македонија што двапати ја освојува ЕХФ Лигата на шампионите во период од три години. Зад себе има богата и долга традиција, Вардар 13 пати бил првак на Македонија, 13 пати го освојувал Купот на Македонија и плус двапати е победник на Супер Купот. Тоа се резултати што досега никому не му успеало. Исто така РК Вардар пет пати ја освои и регионалната СЕХА лига, плус уште еднаш играше на Ф4 турнирот во Келн и шест сезони по ред е меѓу Топ-8 екипи во Лигата на шампионите.

СИТЕ ВЕСТИ ЗА РК ВАРДАР

Симиќ откри: Имав контакт со Вардар, но не и конкретна понуда!

Репрезентацијата на Црна Гора на Светското првенство 2023 ја мина главната фаза, но не направи забележителен успех. Избраниците на Зоран Рогановиќ завршија на 18. позиција...

Во четврток се враќаат од СП, а веќе в сабота ќе играат за Вардар!

Ракометарите на Вардар во Скопје ги одбработуваат подготовките за пролетниот дел од сезоната, а викендов ќе гостуваат во Прешов, Словачка каде ќе го играат...

Вардар ги чека Партизан и Татран, билетите пуштени во продажба

Од утре во продажба ќе бидат пуштени билетите за двата домашни натпревари на Вардар во рамки од новата сезона во регионалната СЕХА Лига. Како што...

Дутра и Аларов почнаа да тренираат со Вардар (ФОТО)

Бразилскиот интернационалец Леонардо Дутра се приклучи на подготовките на Вардар и веќе тренира со екипата во Скопје. Тој не замина со репрезентацијата на Бразил на...

Познат распоредот во СЕХА: Пелистерци стартуваат против Војводина, Вардар на мегдан со Татран!

Раководството на регионалната СЕХА лига, денес го објави распоредот на натпреварите од групната фаза за новата натпреварувачка сезона. Термините на сите натпревари треба дополнително...

Марковски ја засилува одбраната на шампионот Вардар

Македонскиот ракометен шампион Вардар го објави името на уште едно засилување во своите редови. „Црвено-црните'' до крајот на сезоната ќе бидат посилни за еден од...

Вардар ја отвора новата сезона во СЕХА на 28 јануари

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар новата сезона во СЕХА лигата ќе ја стартувааат на 28 јануари. Избраниците на Владо Недановски за прв ривал го ќе...

СЕХА избра идеален тим за 2022 – Талески, Стоилов, Радовиќ…

Медиа тимот на регионалната СЕХА лига го избра идеалниот тим за изминатата 2022 година. Меѓу најдобрите се најдоа тројца ракометари што настапуваат за нашите две...

ОФИЦИЈАЛНО: Бразилецот Дутра го засилува шампионот Вардар

Бразилскиот репрезентативец Леонардо Дутра Фереира (26) најмалку до крајот на сезонава ќе биде член на Вардар, откако македонскиот шампион потпиша договор со бекот да...
video

Кој е новиот Бразилец во Вардар – погледнете го неговиот репертоар на удари (ВИДЕО)

Бразилскиот лев бек Леонардо Дутра Фереира, ќе биде првото засилување во редовите на македонскиот шампион Вардар за пролетниот дел од сезоната, односно за настапите...