ЕП

Ромбел верува во Чувара, го повика за квалификациите за ЕП!

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Полска, Патрик Ромбел денес го објави списокот за првите квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство 2024 во Германија. На списокот партиципираат 20 ракометари, а меѓу повиканите играчи се...

Турција ги отвори картите – со Озтурк против Македонија во квалификациите за ЕП

Селекторот на Турција, Окан Халај денес го објави списокот на ракометари за првите два дуели од квалификациите за пласман на Европското првенство 2024 година, кое ќе се одржи во Германија. Турција во квалификациите се наоѓа...

Ривалот на Македонија во квалификациите за ЕП го прошири стручниот штаб

Репрезентацијата на Луксембург, која е еден од ривалите на Македонија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2024, денес објави дека го прошири стручниот штаб. Некогашниот голман на Металопластика, Рајко Милошевиќ е новото име во...

ЕХФ и Германците решија: Минхен е шестиот град-домаќин на ЕП 2024

Европската ракометна федерација и Германската федерација објавија дека шестиот град домаќин на Европското првенство во 2024 ќе биде Минхен. Иако имаше дилеми околу „Олимпија Спорт Хале“, сепак оваа сала со капацитет од 12.000 гледачи, ќе...

Турција без најдобриот ракометар против Македонија

Селекцијата на Турција, која е еден од противнниците на Македонија во квалификациите за ЕП 2024 ќе биде сериозно ослабена. Најдобриот турски ракометар во моментов, Дорук Пеливан, нема да биде дел од дуелот меѓу Македонија и...

Галевски и Брестовац најдобри во Летонија – Македонските голмани запреа 77 удари!

По Марија Јовановска и Матеа Чурлиновска, кои имаа одлични остварувања на женското кадетско СП, и кај момците, Иван Галевски и Давид Брестовац, покажаа дека може да очекуваме од нив големи работи во иднина. Двајцата голмани...
video

ФОТО НА ДЕНОТ: Македонија се врати таму каде што припаѓа – во ракометната елита!

Машката кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во престолнината на Летонија, Рига, откако триумфираше во финалето против незгодната репрезентација на Швајцарија, со резултат 24:22. Освоеното прво место на Македонија на ЕХФ шампионатот и...

Ем младинци, ем кадети: На Шпанците им нема рамни – го освоија и кадетското...

Репрезентацијата на Шпанија го освои Европското првенство за кадети, на кое домаќин беше Црна Гора. Шпанија во финалето беше подобра од Шведска со 34:32 (15:16), а победникот веќе беше одлучен на десетина минути пред...

Димковски е МВП на првенството во Рига – Четворица Македонци во Ол Стар тимот

Машката кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во престолнината на Летонија, Рига, откако триумфираше во финалето против незгодната репрезентација на Швајцарија, со резултат 24:22. Освоеното прво место на Македонија на ЕХФ шампионатот и...

Кадетите слават во Рига – Македонија го освои ЕХФ шампионатот во Летонија

Машката кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во престолнината на Летонија, Рига, откако триумфираше во финалето против незгодната репрезентација на Швајцарија, со резултат 24:22. Освоеното прво место на Македонија на ЕХФ шампионатот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ