2023 СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Франција славеше и во „втора,“ Германија е во полуфинале!

Франција игра до крај на ова ЕП, а тоа го докажа и вечерва кога и покрај тоа што веќе беше пласирана во полуфинале ја совлада Унгарија со 35:32. Со тоа Французите ги срушија надежите...

Густавсон: Не го постигнавме тоа што го посакувавме на ова ЕП!

Репрезентацијата на Исланд со победа го заврши настапот на Европското првенство 2024, откако во натпревар од последното коло од главната фаза славеше над Австрија со 26:24. Исланѓаните пред стартот на континенталниот собир беа меѓу фаворитите...

Норвежаните ја декласираа „незаинтересираната“ Шведска , и се опростија од ЕП!

Во последниот натпревар од групата 2 од главната фаза , кој имаше ревијална нота, Норвежаните ја декласираа Шведска со 33:23, и со победа го завршуваат за нив очајниот настап на ЕХФ ЕУРО 2024.   Норвешка-Шведска 33:23...
danska

Словенија ги совлада „релаксираните“ Данци, и ќе игра за 5.место на ЕП!

Словенија  ја совлада Данска со 28:25, и успеа да го освои третото место во групата 2 во главната фаза на ЕП во Германија. Тоа им овозможи на Словенците настап во натпреварот за петтото место...
danska

Дански новинар се “потсмеваше“ на соседот: Повикајте 112, Данска ги злоставува Норвежаните!

Данска во минатато коло славеше убедлив триумф над Норвешка со 23:29, со што го потврди првото место во групата 2 и пласманот во финалето на ЕП во Германија. Данска и Норвешка се големи ривали во...
germanija

Унгарија на колена, Германците на чекор до полуфинале!

Домашната селекција на Германија стигна до очекуваниот триумф против Унгарија, и се најде на чекор до полуфиналето. Домаќинот во вториот дел благодарение на расположените Кестер и Волф  го скрши отпорот на Унгарија и славеше...

Јукиќ: Слушнав убави работи за Охрид, Македониja е ракометна земja

Охрид составува силен тим за вториот дел од сезоната. Како што наjaви 24Ракомет, најново засилување за четата на Стевче Алушовски ќе биде хрватскиот интернационалец, Никола Јукиќ. Јукиќ игра на позицијата десен бек, висок е 195...
avstrija

Франција ги совлада и упорните Австријци, и го потврди пласманот во полуфинале!

Франција на едно коло пред крајот го потврди првото место во групата 1, а со тоа и пласманот во полуфиналето на ЕХФ ЕУРО 2024. Ракометарите на Гијом Жил по минималната негатива која ја имаа...

Дувњак: Игравме лошо, да не користам некои потешки зборови!

Капитенот на Хрватска кој години наназад е прва виолина на коцкастите, Домагој Дувњак, беше видно незадоволен, но и доста реален по поразот на својата репрезентација од Исланд.   Претежок пораз, првото полувреме го одигравме солидно, но...

Перковац: Комплетно ја превземам одговорноста, одигравме катастрофално!

Хрватска беше поразена од Исланд 30:35, со што ги изгуби и онака теоретските шанси за пласман во полуфиналето. Хрватите повторно не беа на ниво на задачата, изгледаа бледо во нападот со многу изгубени топки,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ