2023 СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Танески: Доколку најдеме решение за одбраната на Прилеп, бодовите остануваат во Струга

Екипата на Струга денес во рамки од 10. коло од плеј-аут фазата во Супер лигата за ривал го има тимот на Прилеп. Стружани веќе обезбедија опстанок за следната натпреварувачка сезона со петте победи во претходните...

Гледајте ВО ЖИВО: Татран Прешов – Еурофарм Пелистер (ЛИНК)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денес ќе го одиграат реванш дуелот против Татран Прешов во рамки од четвртфиналето од регионалната СЕХА лига. Избраниците на Александар Јовиќ на првиот дуел, кој беше одигран во Битола, триумфираа со...

Експеримент или најава за еволуција: МАКЕДОНСКИТЕ СУДИИ ДОБИВААТ ВИДЕО АСИСТЕНЦИЈА (ФОТО)

Можеби веќе сме навикнати судиите на големите натпреварувања да бараат видео асистенција во нивната одлука, но за прв пат токму на дуелот меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер, судиите Благојче Тодоровски и Димитар Митревски ќе...

Гледајте ВО ЖИВО: Еурофарм Пелистер – Мотор Запорожје (ЛИНК)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денес против Мотор Запорожје сами ќе си ја одлучуваат судбината за во Лига на Европа. Пелистерци мора да победат на денешниот дуел, или пак да одиграат нерешено за да обезбедат пласман...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Братски дуел во Битола, Скопје гостува во Неготино

Откако вчера со натпреварот меѓу Вардар и Бутел беше отворено новото, 3 коло во Суперлигата, денес ќе се одигра еден дуел од плеј-оф фазата и два дуели од борбата за опстанок. Во Битола свој дуел...

Данците сменија еден од градовите домаќини на СП 2023

Данската федерација објави дека нов град домаќин на претстојното Светско првенство во женска конкуренција ќе биде Фредерикшавн. Покрај Хернинг, Колдинг требаше да вториот град домаќин во Данска, но федерацијата направи промена. „Норд Арена“, која беше...

Данците со дрва и камења по ИХФ – ужасни хотели и храна, допинг контрола...

Данска славеше против Франција во финалето на Мундијалот во Полска и Шведска и ја освои третата круна по ред на Светските првенства. Дефанзивецот Хенрик Мелгард имаше што да каже за организацијата по завршувањето на финалето...

Тато Питлик на ‘дното’, синот Питлик на врвот!

Покрај Матијас Гидсел, Симон Питлик е уште еден ракометар за кој зборува цел свет по одличниот настап на Светското првенство во Полска и Шведска. Левиот бек на репрезентацијата на Данска, кој е роден во декември...

Хрватските навивачи се жалат: Доживеавме тортура на Мундијалот!

Данската ракометна репрезентација се искачи на светскиот ракометен трон откако во финалето на Мундијалот во Полскa и Шведска триумфираше над Франција 34-29. Со тоа беше спуштена завесата на 28-от ракометен Мундијал, но по неговото завршување...

Начевски – Николов: Во светот го препознаваат и ценат нашиот квалитет

Со години се во врвот, европскиот и светски, а плодовите на нивниот труд и пред се вредноста доаѓаат постојано. Последен во низата успеси на Славе Николов и Ѓорѓи Начевски е делењето на правдата на...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ