Куп

Познати шеширите – кои екипи се носители во ждрепката за Купот на Македонија

Утре во просториите на Ракометната федерација на Македонија ќе се одржи ждрепката за четвртфиналните групи во машкиот Куп, како и за полуфиналните двојки во женскиот Куп. На завршниот турнир во женскиот Куп на Македонија ќе...

Вардарки не препуштија ништо на случајот, ќе играат за пехарот од Купот

Ракометарките на Вардар го затворија списокот на учесници на завршниот турнир од Купот на Македонија откако ја совладаа Стружанка со 27:19. Од почетокот на средбата се виде дека составот на Вардар ќе нема поголеми проблеми...

Тасевска и Божиновска го однесоа Металург на завршниот турнир во Купот

Ракометарките на Металург обезбедија место на завршниот турнир во Купот на Македонија, откако славеа над Спартак со убедливи 22-32. Победникот на овој натпревар беше познат уште по првото полувреме кога избраничките на Јулијана Дамчевска водеа...

Чаир е прв учесник на Ф4, ќе се бори за трофејот во Купот

Тимот на Чаир е првиот учесник на завршниот турнир во Купот на Македонија, откако славеше над Ѓорче Петров со 27-29. Домаќинките успешно парираа на почетокот на мечот, но сепак Чаир прв направи солидна предност, 10-13....

Стружанка обезбеди дуел против Вардар за пласман на Ф4 во Купот

Ракометарките на Стружанка очекувано стигнаа до победа против составот на Овче Поле СУ со 24:16 и обезбедија дуел против екипата на Вардар за пласман на завршниот турнир во Купот на Македонија. Екипата на Овче Поле...

Николовска и Николовска дадоа 18 гола, Чаир славеше над Деспина

Ракометарките на Чаир утре против Ѓорче Петров ќе се борат за место на Ф4 во Купот на Македонија, откако денеска славеа победа над прилепска Деспина со 31-26. Тимот на Чаир отвори со предност од 7-2...

Спартак го совлада Кузман Вардар, оди на пресметка со Металург за Ф4 во Купот

Во втората Куп пресметка во А групата, Спартак беше убедлив против Кузман Вардар со 28:18 и обезбеди финале од својата група. Гостинската екипа на Александра Кузмановска одигра солидни 20 минути од натпреварот, но во преостанатиот...

Металург убедливо против Шампион во Купот на Македонија

Ракометарките на Металург без многу проблеми триумфираа против Шампион со 33:21 во рамките од Групата А од Купот на Македонија. Тренерот на Шампион, Валентина Радуловиќ, немаше многу опции во нападот, а ракометарките на Металург заслужено...

Дамите во битка за пласман на Ф4

Екипите кои се дел од Супер женската лига денеска ги имаат првите средби од годинешниот куп кој ќе треба да ги даде имињата на осумте состави кои утре ќе се борат за четирите места...

КАЛЕНДАР ЗА МАРТ: Македонија против светскиот првак, Вардар и Еурофарм Пелистер на големо дерби…

Во месец март ќе има многу настани кои ќе го привлечат вниманието на љубителите на ракометот во нашата земја. Тука се квалификациските натпревари на машката репрезентација против светскиот првак Данска за пласман на ЕП, како...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ