ИХФ

Ново признание за Начевски и Николов – ќе судат на Олимпијада по четврти пат!

Најдобрата судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија уште потврда за својот квалитет, кој е признат насекаде. По четврти пат во богатата кариера ќе судат на најголемиот спортски настан - Олимписките игри, кои ова...

Дури 11 града сакаат да бидат домаќини на натпреварите од СП 2027 година!

Светското првенство во 2027 година за мажи ќе се игра во Германија, земја која многупати досега се покажала како добар организатор. Од тамошната федерација инфомираат дека дури 11 града се пријавиле за домаќинство на големиот...

ИХФ додели организации – Мундијалите во 2029 и 2031 година ќе се играат низ...

Извршниот Комитет на Светската ракометна федерација денеска ги додели организациите на големите настани до 2031 година. Кај мажите, организацијата на СП 2029 ја добија Германија и Франција, додека СП во 2031 година ќе се одигра...

Познати групите за Светсткото првенство за кадетки што ќе се игра во Кина

Покрај ждрепката за младинското СП во Македонија, се одржа и ждрепката за кадетското СП во Кина. Мундијалот за кадетки ова лето ќе се игра од 14 до 25 јуни во Чужу, а ќе играат 32...

Начевски и Божиновски со голем предизвик – ќе судат на Арапското првенство за кадети!

Македонската судиска двојка Виктор Начевски и Даниело Божиновски ќе имаат нов голем предизвик во кариерата. Тие добија делегирање од Светската ракометна федерација и ќе судат на Арапското првенство за кадети што ќе се игра следната...

Младинките во втор шешир – Македонија утре ќе ги избере ривалите на СП!

Женската младинска репрезентација на Македонија утре ќе ги дознае, односно избере ривалите на Светското првенство што во јуни ќе се игра во Скопје. На Мундијалот ќе учествуваат 32 селекции поделени во осум групи, а Македонија...

ИХФ ги прогласи најдобрите во 2023 – Гидсел, Реистад…

По околу месец дена гласање, Светската ракометна федерација ги објави најдобрите ракометари и ракометарки за 2023 година. За најдобар ракометар е избран Матијас Гидсел од Данска, додека за најдобра ракометарка е избрана Хени Реистад од...

Шпанија ќе организира женски Мундијал во 2029 година

Шпанската ракометна федерација денеска го потврди тоа што го најави ИХФ пред три недели - дека е единствен кандидат за организација на СП во 2029 година. Шпанците успешно организираа женски Мундијал во 2021 година, првиот...

Божиновски и Начевски ќе судат двомеч во квалификациите за СП 2025

Македонската двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе судат двомеч од првиот бараж за пласман на СП 2025. Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за натпреварите од првиот бараж за Мундијалот во Хрватска, Данска...

Koсово испиша историја – за првпат женска репрезентација ќе игра на СП!

Кадетската репрезентација на Косово испиша историја, откако се пласираше на Светското првенство што претстојното лето во Кина. Со освојувањето на златниот медал на ИХФ трофејот што минатиот викенд се одржуваше во Узбекистан, кадетската селекција стана...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ