понеделник, септември 26, 2022

СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Мајките не ви се виновни за поразите!

1.Лоша карта за четвртфинале „Премногу го посакувавме четвртфиналето и игравме само на таа карта. Ризикував, малку играчи го носеа товарот, но тоа беше цената што бев подготвен да ја платам за пласман во четвртфинале...“ –...

СЕДМЕРЕЦ: Вардар „игра добро“ дури и кога не игра во ЛШ

1.Манасков се врати, Вардар изненади Дејан Манасков се враќа во Вардар! Тоа беше главна вест неделава и најголемата претсезонска „бомба“ од „црвено-црниот“ табот. Вардар изненадува кога најмалку се очекува. Тоа веќе е белег и одлика на...

СЕДМЕРЕЦ: Инфо мрак не е добар знак!

1.Со кадети на младинско, со младинци на сениорско... Спортот како калкулација никогаш не ми бил појака страна. Повеќе го сакам, иако се помалку го има, она чисто спортското – играш победуваш...подобар е пружаш рака и...

СЕДМЕРЕЦ: Вардар пуштен низ вода, кој е виновен?

1.Лани беше Металург, годинава Вардар...пред 22 години цела Македонија Македонија во следната сезона останува без претставник во Лигата на шампионите, со административна одлука на Извршниот комитет на Европската ракометна федерација, со која на РК Вардар...

СЕДМЕРЕЦ: Еден седмерец за историја, еден клуб што е повеќе од тоа, еден шампион...

1.Денот на седмерецот Лудовик Фабрегас сигурно цел живот ќе го памети седмерецот што и донесе нова рекордна титула на Барселона и нова страница во историја на најелитното ракометно натпреварување. И Алекс Душебаев сигурно никогаш нема да...

СЕДМЕРЕЦ: Две жолти 7-ки и црвената 13-ка

1.Почит и признанија од Франција до Германија Две македонски легенди во два дена, во две земји ракометни велесили, ги одиграа последните натпревари во своите кариери и беа испратени со огромна почит. Впрочем, се работи за...

СЕДМЕРЕЦ: Гледаш рекорди, славиш јубилеи!

1.Спектаклот во Будимпешта Она што е Келн за ракометарите, тоа е Будимпешта за ракометарките. И ако со години наназад женскиот Ф4 во ЛШ секогаш беше некако поскромен во однос на машкиот Ф4 во Келн, годинава...

СЕДМЕРЕЦ: Титули, пехари и трајни вредности

1.И дамите заслужуваат почит, господа! И по хронологија и по доминација со одбрана на двете круни, Вардар, логично, треба да биде прв пред другите за оваа седмица. Но, јас малку ќе ја свртам работата и...

СЕДМЕРЕЦ: Така прават шампионите!

1.Кометалки славеа јубилеј, ѓорчепетровки важна победа Кога минатото и сегашноста ќе добијат заедничка нишка, неизоставно секогаш се раѓа една убава спортска приказна. И по 20 години, Кометал ЃП останува незаборавната приказна во македонскиот ракомет, посебно...

СЕДМЕРЕЦ: За ракомет треба и „cojones“

1.Дејвис vs Бабиќ Не е многу „дамски“ ќе ми простите, ама за ракомет дефинитивно, треба „cojones“!  И за да го играш и за да го водиш. Ни покажа Вардар уште еднаш на дело, освојувајќи ја...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ