СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Македонија храбра и сложна!

1.Да беше лесно немаше да биде интересно Машката ракометна репрезентација на Македонија останува на големата сцена. Најдобрите македонски ракометари на крај сепак, излегоа како победници во бараж дуелот со Фарски Острови и обезбедија пласман на...

СЕДМЕРЕЦ: Спушти на пикер

1.Континуитетот пред островски предизвик Кога беше јануари, кога дојде мај! – ќе парафразирам една легендарна студентска изјава пред сесија. Или ракометно, кога беше Божик, кога дојде Велигден, за ракометарите уште еден скратен и работен празник...

СЕДМЕРЕЦ: Да не е веќе резервиран пехарот?!

1.Кој одлучува да не се почитуваат правилата? Ракометната федерација на Македонија одлучи да го промени форматот на завршницата од Купот на Македонија, спротивно на сопствените важечките пропозиции или, ако сакате попрецизно, Пропозициите за Куп натпревари...

СЕДМЕРЕЦ: Шампионот со една рака на пехарот

1.Болдирана победа на битолчани Шампионот Еурофарм Пелистер во беспрекорен ритам елегантно ја прескокна првата од последните пет пречки во завршниот круг и со сигурен чекор граби кон целта – одбрана на шампионската титула во македонската...

СЕДМЕРЕЦ: Најдобриот нека биде шампион!

1.Вардар на чекање Најдобриот нека биде шампион – рече Стевче Алушовски, многу едноставно најавувајќи ја финалната разврска во суперлигашкиот плеј-оф која баш и не е толку едноставна. Шампионот Еурофарм Пелистер ја пропушти првата меч топка на...

СЕДМЕРЕЦ: „Десетките“ креваат просек

1.Заверка по мерка Две важни „десетки“ го одбележаа овој ракометен викенд. Едната „женска“ и престижна на репрезентативен план, другата „машка“ и клучна во клупската разврска за шампионската титула. Со „десетка’ против Литванија, женската репрезентација на Македонија...

СЕДМЕРЕЦ: Репрезентација без навигација

1.Што е целта ако се пласираме на ЕП? „Немам слика што е она што ќе го бараме на ЕП и тоа ми е чудно, не знам што да очекувам“ – искрено признава Едуарда Аморим Талеска,...

СЕДМЕРЕЦ: Кај „Грофица Марица“

1.Очекувана разврска со нов тиквешки шмек Ако втората позиција на Охрид на табелата во плеј-офот е изненадување на сезоната, Тиквеш дефинитивно, е новото освежување во завршницата од Купот на Македонија. Кавадаречкиот тим и се приклулчи на...

СЕДМЕРЕЦ: Македонија и кажа збогум на Европа

1.Седум победи и три пати повеќе порази Сезоната во европските ракометни купови за Македонија е веќе завршена на средината на март. Последен од сцената се одјави шампионот ЖРК Ѓорче Петров со два двоцифрени порази од...

СЕДМЕРЕЦ: Изгубени во „свемирот“

1.Вардар предвреме не се отпишува! „Играте како изгубени во свемирот“ – им подвикна Кире Лазаров налутено  на играчите на Алкалоид затекнати од налетот на Вардар во дербито во Автокоманда од посебно интересното 5.коло во суперлигашкиот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ