четврток, септември 16, 2021

СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: „Bonjour“ во Автокоманда

1.Вардар си го врати пехарот Три во едно! Така се погоди викендов Автокоманда да биде центар на најинтересните збиднувања во македонскиот ракомет. Во завршницата од Купот се делеа пехари и плус, паѓаа трасфер бомби. Ако не...

СЕДМЕРЕЦ: Фластерот е угледна алатка!

1.Се скарале Маки и Мирче... Во ракометот „фластер“ се става на најопасниот противнички напаѓач за да се исфрли од игра. Но, „фластерот“ добива и се поширока примена во ракометната игра. Се користи и за затворање...

СЕДМЕРЕЦ: Македонска лекција за Швајцарија

1.Радост, чест и „personal best“ Чeсни и пред себе и пред Бога, со велигденска победа против Швајцарија, македонските ракометари го заокружија најуспешниот квалификациски циклус досега и го „штиклираа“ настапот на ЕП 2022. Шесто ЕП во...

СЕДМЕРЕЦ: На ти го – дај ми го

1.Седни-стани на македонските клупи Се моли РФМ да воведе преоден рок за тренери. Не може вака, кафе на раат не можеш да испиеш, а тројца веќе се смениле! Ова е на шега, се разбира. Ама не е...

СЕДМЕРЕЦ: Некои прашања заслужуваат одговори

1.Македонија до баражот, што после? Тамам кренавме малку глава и веднаш добивме по нос! Или барем така изгледаше пред неполн месец. Женската ракометна репрезентација на Македонија е пред елиминација во баражот за СП 2021 во...

СЕДМЕРЕЦ: Патувај Европо, не чекај повеќе на нас…

1.Куса европска пролет Вториот пораз на Вардар од Веспрем и елиминацијата во осминафиналето од Лигата на шампионите и официјално означи крај на оваа европска сезона за македонските претставници. Крајниот дострел, со вонредните одлуки на ЕХФ,...

СЕДМЕРЕЦ: Пуцај Стипе!

1.Битолчани во лоша серија „Пуцај Стипе!“, викаше Божидар Мојсов, барајќи спас во првиот стрелец, откако Еурофарм Пелистер не најде лек за победа ни во СЕХА дуелот со Татран Прешов. Битолчани влегоа во лоша серија со...

СЕДМЕРЕЦ: Скопски победи со битолски тренери

1.За дерби се потребни двајца Два скопски порази во ист ден, од двајца свои поранешни тренери-битолчани претрпе во саботата битолската гордост Еурофарм Пелистер. Прво Иве Марковски со Металург ја стопи „двојката“ на Еурофарм Пелистер во...

СЕДМЕРЕЦ: За Македонија со љубов!

1.Месец на победи во „Борис Трајковски“ „Браво бе, девојче!“, потскокнавме сите кога Јована Мицевска со последната одбрана ја спаси победата на Македонија против Грција во квалификациите за СП 2021. Бодовите за Македонија и не беа...

СЕДМЕРЕЦ: Спектакуларна победа и три дена еуфорија

1.„Црвено-жолто“ на 200 отсто! Замислете во јануари некој да ви кажеше дека за неполни два месеци Македонија ќе ја победи Данска?! Дека ќе го надигра светскиот шампион... Дека ќе води со осум гола разлика... Дека...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ