понеделник, август 15, 2022

СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Доброто да се памети, лошото да не се повтори

1.Ракометот загуби уште еден млад живот Изминатава седмица во македонскиот ракомет беше една од оние што едвај чекаш да поминат и да не се повторат, запечатена со трагичната смрт на ракометарот на Бутел, Денис Тот,...

СЕДМЕРЕЦ: Ждрепка за „растење“, пораз за „трезнење“

1.Голем список, тамам група Нема ништо и има многу. Така некако помина изминатава ракометна седмица, одбележана со списокот и со ждрепката за идните настапи на машката репрезентација, со пост-дерби европските порази на клупски план за...

СЕДМЕРЕЦ: За титула во Битола

1.Кој прв до јубилејната 15-ка? Вардар е чекор подалеку од јубилејната 15 шампионска титула, Еурофарм Пелистер е чекор поблиску до истиот јубилеј и до враќање на шампионскиот пехар во Битола, прв пат по 2005 година!...

СЕДМЕРЕЦ: Паски, „еxcuse moi“, ама Македонија пак е подобра

1.Скопската „осумка“ по втор пат решавачка „Excuse moi“ во збунка или во шега му рече Кире Лазаров на француски на својот поранешен шпански тренер Чави Пасквал, на прес-конференцијата по убедливата, а по два дена се...

СЕДМЕРЕЦ: Сега, ќе ја прошируваме ли лигата?!

1.Селекторот и капитенот малку задоцнија Ви текнува кога пред шест години на сред ЕП 2016, Данило Брестовац тогаш како помошник на селекторот, мораше да ја остави репрезентацијата и да се врати во Франција поради клупските...

СЕДМЕРЕЦ: Сите во Супер, Металург во Прва!

1.Златни деца и по некој чичко... Тимот од работничкото предградие, како што милуваше да го кажува Лино Червар кога Металург ја воодушевуваше ракометна Европа, сезонава го снема од европската мапа, а догодина, најверојатни, ќе го...

СЕДМЕРЕЦ: Кој оди „нагоре“, кој се симнува „надолу“?!

1.Европски победи за пролетна офанзива Прво Еурофарм Пелистер ја крена Битола на нозе со победата против Кадетен Шафхаузен по која погледот на битолчани многу посигурно оди и кон завршницата во Европската лига. Потоа и Вардар ја...

СЕДМЕРЕЦ: Вардар е „фраерот“ на неделата

1.Никогаш не ги отпишувај предвреме „црвено-црните“ „Ферари“ ли е Вардар или пак „Бентли“ небитно, битно Давид Дејвис добро го нагази уште на стартот. Прекин на црната серија порази со сензационална победа против Монпелје во Франција...

СЕДМЕРЕЦ: Ваучер за спортот или спорт – за ваучер?!

1.Ракометните клубови се кренаа против „ваучерот“ Осмислен како „контролирана помош од државата за спортот“, ваучер системот од година во година внесува повеќе неред отколу ред во македонскиот спорт. Последната распределба на ваучерите за 2022 година со...

СЕДМЕРЕЦ: Никој како тебе друг…

1.Некогаш беше дерби, сега не се ни одигра! Само што се потсмирија страстите и се архивираа впечатоците, што позитивни што негативни, од штотуку завршеното Европско првенство, здрма нов потрес на македонската ракометна сцена. Потресот најмногу...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ