СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Како ќотек во темница

1.Трето полувреме Необичен натпревар со три „полувремиња“ или попрецизно три третини од по 30 минути, тамам е за да ја заокружи необичната 2023 година. Да не биде дека си играме само со Грција 2+2 пред...

СЕДМЕРЕЦ: Македонија тогаш и Македонија сега

1.Во чест на првиот настап Се погоди убава коинциденција – настапот на машката младинска репрезентација на Македонија на годинешниот „Трофеј Карпати“ во Романија да се поклопи со 30-годишниот јубилеј од првиот меѓународен натпревар на македонската...

СЕДМЕРЕЦ: Парадоксот на македонскиот ракомет

1.Да не е без ич Биланост на македонските клубови во европските купови во машка конкуренција во оваа сезона, на крајот од годината е 17 порази, 2 победи и 1 реми во вкупно 20 одиграни натпревари. Три...

СЕДМЕРЕЦ: Се потрошија кредитите на Вардар, каматите доаѓаат за наплата

1.Симболична 13-ка под линијата Натпреварот на Еурофарм Пелистер со норвешки Колстад на 6 март 2024 година, теоретски, може да биде последен за македонска екипа во Лигата на шампионите во догледно време. Од следната сезона, Македонија...

СЕДМЕРЕЦ: Каде е селекторот?!

1.Добро за мотивација, лошо за перцепција Во редуциран состав и со противник по мерка, женската ракометна репрезентација на Македонија ја одработе ноемвриската недела на ЕХФ резервирана за репрезентативните активности. Собирот беше заокружен со двете убедливи...

СЕДМЕРЕЦ: Фитиљот ја загреа Битола

1.Двојна шанса Филип Кузмановски се враќа во Битола. Еурофарм Пелистер успеа да го победи предизвикот на Бундес лигата, а и домашната конкуренција што го посакуваше репрезентативниот бек во своите редови. Тоа е вест на неделата...

СЕДМЕРЕЦ: Ѓорчепетровки како „лавици“

1.На чекор до европско осминафинале Македонските шампионки запишаа уште една значајна победа на европска сцена. Ѓорчепетровските „лавици“ во 3.коло од Европскиот куп, во гости го изрешетаа белгискиот Ојпен со 45 гола во мрежата и солидни...

СЕДМЕРЕЦ: Жељко ќе ја преземе Македонија ако Кире замине во НБА!

1.Солун е наш, ама Жељко не е Македонија го освои Солун. Грција стана ракометна сила со француски советник. Судиите како главни играчи, беа против Македонија. Грчкиот селектор играше против Скопје. Ама, Македонија остана непоразена. Вредна...

СЕДМЕРЕЦ: Чудни се патиштата ракометни

1.Две тренерски смени на четврт сезона „Да беше ПСЖ во Македонија, Раул сто пати ќе го сменеа“, ме насмеа деновиве еден од коментарите по новата тура тренерски смени во македонскиот ракомет. Први смени сезонава и...

СЕДМЕРЕЦ: Денот кога Битола му аплаудираше на Вардар

1.Победнички пораз Вардар прослави победнички пораз во Битола. Тимски, мангупски, сплотено и без нервози – уште еднаш се покажа успешен веќе добро усовршениот рецепт на „црвено-црните“ за излез и надминување и на најтешките ситуации. Секоја...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ