понеделник, јануари 17, 2022

СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Разводот и милионот

1.Спонзорот и брендот Периодот од летото во кој и нема нешто многу ракометни збиднувања, освен потписи, транфери и по некоја фотка од одмори, во Македонија деновиве го раздвижија два настани – „разводот“ на Голден Арт...

СЕДМЕРЕЦ: Ми помагале, и јас помагам

1.Луксуз е да се откажеш од најуспешните Македонија има еден од најуспешните тренери во женскиот ракомет во Франција. Поранешниот македонски репрезентативец Марјан Колев, сега веќе искусен тренер е едуциран, лиценциран, успешен, ценет, признат и моментно...

СЕДМЕРЕЦ: Од Ниш до Ниш

1.Три „нишки моменти“ во македонскиот ракомет Во Ниш тргнавме, во Ниш застанавме, од Ниш продолжуваме. Ракометна Македонија со Ниш ја поврзуваат неколку битни моменти во изминатава деценија. Нормално, оние најубавите и најнезаборавните се поврзани со настапот...

СЕДМЕРЕЦ: Одјава со „стотка на саат“

1.Изненадувања и разочарувања на големата сцена Се спушта завесата на уште една бурна ракометна сезона. Почна со многу прашалници - Дали ќе се игра ракомет? Како ќе се доигра со сите одложувања? Ќе се врати...

СЕДМЕРЕЦ: Бунтовници од ракометните терени

1.Може да биде сè, само здодевно не По осум години Веселин Вујовиќ одново се враќа во Скопје и по трет пат ќе го предводи Вардар. По 11 години Љубомир Савески му се враќа на ракометот. По...

СЕДМЕРЕЦ: Клуб репрезентација – процес или проект?

1.Кој после Металург? Каде ќе продолжи Мартин Серафимов? Изборот на младиот репрезентативен бек кој, според најавите, на крајот од сезоната го напушта матичниот Металург, деновиве некако спонтано се наметна како патоказ на каде ќе се...

СЕДМЕРЕЦ: Шарено на Ф4, зелено на Ф8

1.Трајни вредности и променливи шампиони Се менуваат времињата, се менува и ракометот. Некогаш се оставаа пари на чување кај спонзорот, сега тоа е ризичен „цепелин“. Некогаш беше незамислив Келн без Германци, сега е реалност да...

СЕДМЕРЕЦ: „Bonjour“ во Автокоманда

1.Вардар си го врати пехарот Три во едно! Така се погоди викендов Автокоманда да биде центар на најинтересните збиднувања во македонскиот ракомет. Во завршницата од Купот се делеа пехари и плус, паѓаа трасфер бомби. Ако не...

СЕДМЕРЕЦ: Фластерот е угледна алатка!

1.Се скарале Маки и Мирче... Во ракометот „фластер“ се става на најопасниот противнички напаѓач за да се исфрли од игра. Но, „фластерот“ добива и се поширока примена во ракометната игра. Се користи и за затворање...

СЕДМЕРЕЦ: Македонска лекција за Швајцарија

1.Радост, чест и „personal best“ Чeсни и пред себе и пред Бога, со велигденска победа против Швајцарија, македонските ракометари го заокружија најуспешниот квалификациски циклус досега и го „штиклираа“ настапот на ЕП 2022. Шесто ЕП во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ