СЕДМЕРЕЦ: Репрезентација без навигација

Женската репрезентација на Македонија е пред „историски“ пласман на ЕП 2024, но многу работи остануваат отворени и нејасни

|
15:12

1.Што е целта ако се пласираме на ЕП?

„Немам слика што е она што ќе го бараме на ЕП и тоа ми е чудно, не знам што да очекувам“ – искрено признава Едуарда Аморим Талеска, помошник тренер на селекторот на женската репрезентација на Македонија во саботното интервју за 24ракомет. Забелешката по малку не остава во чудо на неколку дена пред последните два натпревари од квалификациите во кои македонската репрезентација се очекува да го потврди „историскиот“ пласман на ЕП 2024.

Не знам дали е отворена „Пандорина кутија“, дали е професионална проценка на некој што во кариерата има освоено сѐ што може да се освои, со пет титули во ЛШ и светска круна од СП, и добро знае и што е успех и кој е патот до него, а овде насоките се малку измешани. Или забелешката на Дуда едноставно, е соочување со македонската ракометна реалност. Јавно и директно, „погодак у сриду“ што бил рекле во Далмација.

„Каде сакаме да бидеме ако се пласираме на ЕП 2024, каде? На 10, 15, 20 место, на 5 место?!“ – се прашува Дуда.

Јавноста бара одговор на ова прашање пред секој настап и на машката и на женската репрезентација. Да знаеме каде тераме, што е успех, што неуспех. Ама одговорот најчесто (не)вешто се избегнува. И убаво што сега истото тоа го прашува и некој што е внатре. Колку и да е по малку чудно и нелогично.

Оценката е дека кај играчите недостасува самодоверба и сон за успех, а во водството недостасува комуникација и недостасува цел… Јасна цел што сакаме и на каде тераме.

Па, логично се наметнува прашањето – Ако стручниот штаб не знае која е целта и поентата, како ќе знаат играчите? За јавноста па ич да не правиме муабет, секако на крај е виновна што имала преголеми очекувања, а цел нема!

2.Експерименти на клупата

Укажувањето од Едуарда Аморим Талеска само ја потврдуваат незавидната положба во која се наоѓа женскиот ракомет во Македонија, а следствено на тоа и националната репрезентација.

Иако декларативната заложба со години наназад е женскиот ракомет да се помести од мртвата точка, практичната реализација е некако постојано без навигација. Шансите доаѓаат и се лизгаат една по друга, а националната репрезентација се претвора во полигон за обука со проекти и експерименти без јасна цел и насока.

Од случувањата со понов датум во последните 2-3 години, прво беше селекторот-повратник, активиран по една и пол деценија да го води „големиот проект“ во женската репрезентација паралелно со машкиот клуб на претседателот. Големиот проект беше ЕП 2022 на кое Македонија како ко-домаќин доби директен пласман и подарена можност по 10 години пауза да се врати на големата сцена. И да тргне напред. Но големиот настан на крај заврши со невпечатлив, повеќе ревијален настап, без конкретна цел и насока освен можеби само што побрзо да се помине на редот со противници како Франција, Холандија и Романија.

Ако противниците на ЕП беа „страшни“, Украина во баражот за следното СП 2023 не требаше да биде, ама испадна дека и репрезентацијата собрана во воени услови за Македонија е непремостлива пречка. Македонската репрезентација остана без пласман на СП 2023 и без можност конечно да фати приклучок и да исчекори напред. Елиминацијата зачинета со нервозни испади и тензија, донесе смена на клупата. Не веднаш, некој месец подоцна, да не испадне дека некој треба да ја признае грешката.

Ново селекторско решение повторно беше тренер на машка екипа. Принципот е ист, во прашање се само нијанси машки и женски. Нејсе.

Селекторот почетник клупски ангажиран како помошник тренер на Блискиот Исток, со помошник почетник кој во меѓувреме учи за тренер, а работи како менаџер и со втор помошник на клупата кој во исто време е пи-ар на машката репрезентација, го сочинуваат стручниот штаб со кој женската репрезентација на Македонија треба да тргне напред. Само фали малку комуникација, и малку повеќе цел и самодоверба!

Не, не е проблем во играчите што не знаат да сонуваат за големи цели. Курцшлусот е малку повисоко во тие што треба да ги постават целите.

3.Шанса за два чекори напред

За среќа, групата во квалификациите за ЕП 2024 не е од оние страшните и отвора шанса за „историски подвиг“. Ако се изземе Шпанија која е супериорно прва, со Азербејџан и со Литванија имаме позитивен скор од првите два дуели и реални шанси тој да се потврди во двата претстојни завршни натпревари. Тоа ќе значи пласман на женската репрезентација на Македонија на ЕП 2024 во Австрија, Унгарија и Швајцарија, прв изборен во последните 12 години.

Суштински гледано и тоа е чекор напред што отвора уште една можност за придвижување на македонскиот женски ракомет. Исто како и  Светското првенство за младинки (У20) на кое летово сме домаќини.

Ако знаеме да ја искористиме шансата и потенцијалот. Плански не кампањски. Со јасно поставена цел и одговорност.

Ако на вистински начин и на вистински позиции го искористиме искуството на големите имиња, таму каде што може најмногу да придонесат, не било каде и по секоја цена.

Ако националната репрезентација биде цел, а не средство и авто-школа…

Е, тогаш е веќе друга приказната. Со сигурно многу појасна сликата што бараме од ЕП, СП или било кој друг настап.

Магдебург нема да го чека Портнер, најде друг голман до крајот на сезоната

Автор: Влатко Мирчески
| 12 април 2024
18:20

Европскиот првак Магдебург денеска преку својата клупска страна информираше за настанатата промена на голманската позиција. Имено, поради привремената суспензија на голманот Никола Портнер, раководството на бундеслигашот беше приморан да донесе нов голман.

На местото на Портнер, до крајот на тековната сезона, ќе биде искусниот голман од Шведска, Микаел Агефорс. 39-годишниот Швеѓанец минатата година ја заврши својата богата кариера, но и понатаму остана во ракометните води.

Агефорс стана тренер на голманите во шведскиот суперлигаш Алингсас, а неговото богато портфолио беше причина да биде ангажиран од актуелниот европски шампион, кој го очекуваат тешки натпревари во Бунес лигата и на европска сцена.

Ветеранот од Шведска во својата кариера освен за матичниот Алингсас, настапуваше и за данскиот тим Алборг, клуб во кој ја заврши својата кариера. Со репрезентацијата на Шведска на Светското првенство во Египет (2021) го освои сребрниот медал.

Во комбинација за нов голман во Магдебург беше и поранешниот репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, екс голманот на Вардар, Арпад Штербик, како и и легендарните Хенинг Фриц и Венсан Жерар.

Магдебург е во игра за сите трофеи во Германија, а ја продолжува одбраната на титулата и во Лигата на шампионите. Во четвртфиналето од елитата ќе се соочи со полскиот гигант Келце.

 

Портнер тврди: Невин сум и ќе го докажам тоа!

 

Иако е пензиониран, Борко Ристовски на добар глас – го бара ЕВРОПСКИОТ ПРВАК!

Тасески: Eзерските двобои сами по себе носат тежина, очекувам да ги освоиме трите бода

Автор: Душко Андов
| 13 април 2024
10:22

Деветтото коло од плеј-офот во Супер лигата, ни го носи езерското дерби. Екипата на Охрид, која после победите над Тиквеш и Бутел го зазема третото место на табелата, во сабота гостува во Струга, кај истоимената екипа, која се наоѓа на последното место.

Сепак, изгледот на табелата не игра голема улога кога овие два тима се во прашање. Тоа го знае и капитенот на охриѓани, Иван Тасески, кој низ годините водел многу битки на теренот и знае што значи набојот на овие дерби натпревари.

Тој очекува дерби во вистинска смисла на зборот, со борба за секоја топка во сите 60 минути од натпреварот. Вели дека тие ќе дадат максимум од своите можности за да освојат нови три бода и да ја продолжат победничката серија.

„Без разлика на моменталната ситуација, не очекува тежок натпревар. Струга ќе ја има поддршката од навивачката група „Паткари“ кои ќе бидат нивни осми играч и ќе имаат ветер во грб и поголем мотив да играат. Ние мора да изиграме добра одбрана, да дадеме лесни голови од контра и полу контра, за да може да го добиеме натпреварот. Секој пат овие натпревари сами по себе носат тежина поради ривалството на двата соседни града. Мислам дека сме подобри, ја имаме фаворитската улога, ги победивме дома на почетокот од плеј-офот, се надевам дека ќе ги совладаме и во гости. Потребно е мотивирано да влеземе во натпреварот и да бидеме сконцентрирани до самиот крај, бидејќи овие дуели често знаат да се решаваат и во последните минути, често се изедначени и неизвесни, но јас се надевам дека победата ќе е наша и ќе запишеме нови три бода“, истакна капитенот на Охрид.

После одиграното 8. коло екипата на Охрид е на третото место со скор од шест победи и два порази, додека Струга е на последното место без остварена победа.

Традицијата е на страна на охриѓани кои во 17 меѓусебни натпревари забележале 13 победи, додека Струга само две, два натпревари завршиле нерешено. Последен пат стружани на победа против Охрид се радувале пред пет години.

Натпреварот меѓу Струга и Охрид се игра денеска во салата „Тими“ со почеток од 18:00 часот.

Беровиќ броеше до 11, Металург Автокоманда лесно го реши Овче Поле СУ

Автор: Влатко Мирчески
| 13 април 2024
21:42

Ракометарките на Металург Автокоманда во рамки од 19. коло од Женската лига имаа лесна задача против составот на Овче Поле СУ, триумфираа со 37:18.

Новакот со одлична игра во двете полувремина, во кои гостинките од Свети Николе немаа можност да се надигруваат против поискусниот ривал, дојдоа до убедливата победа.

Избраничките на Јулијана Дамчевска на пауза имаа 22:9, во ниту еден момент не се опуштија во вториот дел и на крај славеа со 19 гола разлика.

Одлична партија во победничката екипа имаше Таида Беровиќ, постигна 11 погодоци, сите од игра, шест додаде Исидора Котевска. Кај поразениот табор прв стрелец беше Нина Крстева со пет погодоци.

Металург Автокоманда во следното коло ќе игра со последнопласираната Гевгелија, додека Овче Поле СУ ќе се соочи со Спартак.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ19181055
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА19161249
3ЧАИР18151246
4КУМАНОВО19150445
5ВАРДАР19141443
6ПЕЛИСТЕР 20121991928
7СТРУЖАНКА1881925
8СКОПЈЕ19721023
9ДЕСПИНА18611119
10СПАРТАК19511316
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.19431215
12АСТИБО19401512
13ШАМПИОН1921167
14ГЕВГЕЛИЈА1810173

Шампионот и натаму без пораз, Куманово немоќно во Ѓорче Петров

Автор: Душко Андов
| 13 април 2024
20:58

Актуелниот шампион Ѓорче Петров запиша нов триумф и се наоѓа на добар пат кон одбрана на титулата во Женската лига, откако славеше во дуелот против Куманово со убедливи 37-21.

Нерешено беше само на стартот, 1-1, потоа се мина во знакот на домашните ракометарки. Се одлепија најпрво на 5-1, а потоа следуваше една серија од десет гола за 15-2. Гостинките не постигнаа погодок цели 14 минути.

До паузата беше решен победникот, кога Ѓорче Петров поведе со 18-8. Левото крило на шампионот, Анастасија Николовска, доби црвен картон, откако ја погоди гостинската голманка во главата со шут по истекот на времето.

Вториот дел беше само формалност, а двајцата тренери Симе Симовски и Славиша Димитријески, имаа шанса за ротација на сите ракометарки што ги имаа на располагање.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Емилијана Ризоска со осум и Катерина Дамјаноска со пет погодоци, додека кај Куманово се истакнаа Јана Ѓошевска со осум и Сузана Зечевиќ со шест гола. Во следното коло, Ѓорче Петров го игра дербито кај Чаир, додека Куманово на домашен терен ќе го пречека Вардар.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ19181055
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА19161249
3ЧАИР18151246
4КУМАНОВО19150445
5ВАРДАР19141443
6ПЕЛИСТЕР 20121991928
7СТРУЖАНКА1881925
8СКОПЈЕ19721023
9ДЕСПИНА18611119
10СПАРТАК19511316
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.19431215
12АСТИБО19401512
13ШАМПИОН1921167
14ГЕВГЕЛИЈА1810173

🔴ВО ЖИВО🔴 Струга – Охрид, Еурофарм Пелистер – Бутел, Вардар Неготино – Мулти Есенс

Автор: Душко Андов
| 13 април 2024
17:45