Лига на шампиони - Жени

Испишана историја во Будимпешта – срушен е рекордот во посетеност на женски натпревар!

На второто полуфинале од Лигата на шампионите меѓу унгарскиот Ференцварош и данскиот Есбјерг, беше срушен рекордот по посетеност на женски ракометен натпревар. Во „МВМ Арена“ присуствуваа дури 20.022 гледачи, односно беше исполнет максималниот капацитет. Претходниот рекорд...

По 21 годинa и двомечот со Кометал ЃП, Ференцварош избори финале во ЛШ!

Тимот на Ференцварош е вториот финалист во Лигата на шампионите, откако унгарскиот тим славеше против данскиот Есбјерг со 30-29. По 21 година и двомечот со Кометал Ѓорче Петров во 2002 година, Ференцварош ќе игра...

Јежиќ: Да бевме малку попаметни немаше да дозволиме драма, но на крајот се добро...

Европскиот шампион Вајперс Кристијансанд ќе ја брани титулата во Лигата на шампионите, откако славеше против унгарскиот Ѓер во возбудлив натпревар со 37-35. Кружниот напаѓач Катарина Јежиќ вели дека на вакви турнири секој може да победи...

„Змиите“ ќе го бранат евро престолот, го треснаа Ѓер среде Унгарија!

Екипата на Вајперс Кристијансад ќе се бори за трета титула во Лигата на шампионите, откако во полуфиналето на Ф4 турнирот во Будимпешта славеше против Ѓер со 37:35. Тимот од Норвешка во претходните две сезони е...

Две екс вардарки по титула во ЛШ

Денес со натпреварот меѓу екипите на Ѓер и Вајперс Кристијансад ќе започне Ф4 турнирот во Лигата на шампионите во женска конкуренција. На завршницата во Будимпешта ќе настапат двете екс членки на Вардар, Андреа Лекиќ и...
video

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Пред 21 година Кометал Ѓорче Петров ја покори Европа! (ВИДЕО)

19 Mај 2002 година со златни букви е запишан во историјата на македонскиот спорт и македонскиот ракомет.  Кометал Ѓорче Петров и понатаму е единствената женска екипа од нашата држава која може да се пофали...

ФТЦ и Ѓер се избегнаа – можно е унгарско финале во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја изврши ждрепката за завршницата од Лигата на шампионите во женска конкуренција. На Ф4 турнирот во Будимпешта ќе играат екипите на Вајперс Кристијансад, Ѓер, Ференцварош и Есбјерг. Актуелниот бранител на титулата Вајперс...

Неагу збесна: Ова е вистински грабеж, не може да победите и против судиите!

Една од најдобрите ракометарки на светот, левиот бек Кристина Неагу, беше разочарана, откако нејзиниот ЧСМ Букурешт остана без место на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. Романката имаше голема забелешка за судењето на реванш дуелот...

Познати се учесниците на женскиот Ф4 во ЛШ!

Актуелниот европски шампион Вајперс Кристијансад ќе ја брани титулата во Лигата на шампионите во женска конкуренција, откако четврта сезона по ред обезбеди учество на Ф4 турнирот во Будимпешта. Вајперс Кристијансад за противник во четвртфиналето ја...

Дербито во Лигата на шампионите ќе го судат Николовски и Металари

Европската ракометна федерација ги делегираше арбитрите за првите четвртфинални натпревари во Лигата на шампионите. Двојката од Македонија, Ненад Николовски и Исмаил Металари ќе го судат „мечот на неделата“ според ЕХФ. Тоа е натпреварот меѓу унгарскиот Ференцварош...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ