Репрезентација

Македонија на два теста со Норвешка во Скопје

Женската репрезентација на Македонија ќе одигра две пријателски средби со Б селекцијата на Норвешка во Скопје во претстојната ЕХФ недела што е на програмата од 26 септември до 2 октомври. Додека првиот тим на Норвешка...

Ракометен спектакл во најава – ќе играат актуелните и поранешните репрезентативци!

На денешниот состанок на Управниот Одбор на Ракометната федерација на Македонија беше најавен ракометен спектакл кон крајот на годинава. Претседателот Живко Мукаетов најави пријателски натпревар меѓу поранешните репрезентативци на Македонија и актуелните репрезентативци во сениорската...

Легендарната Гордана Нацева ќе биде ракометен амбасадор на ЕП во Македонија!

Поранешната македонска репрезентативка Гордана Нацева е избрана од страна на Ракометната федерација на Македонија за амбасадор на претстојното Европско првенство што ќе се игра во нашата земја и во Словенија и Црна Гора. Тоа што...

Лазаров: Не треба да се плашиме дека ќе имаме квалитетна и модерна репрезентација

Селекторот на машката ракометна репрезентација Кирил Лазаров смета дека не треба да се плашиме за иднината, бидејќи ќе имаме квалитетна и модерна репрезентација која во годините што следува ќе биде конкурентна со најдобрите селекции...

ЕХФ го потврди распоредот за ЕП: Македонија сите натпревари ќе ги игра од 18:00...

Европската ракометна федерација го потврди распоредот за претстојното Европско првенство во Македонија, Црна Гора и Словенија. Сите натпревари на нашата репрезентација ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски“ од 18:00 часот, додека има промена на...

Златните кадети на прием кај претседателот Пендаровски

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска ги прими кадетски репрезентативци и стручниот штаб по повод освоеното злато на европскиот Б шампионат во Летонија. Тој упати честитките за одличниот настап на нашите ракометари, и за низата...

Александар Петковски е „човек машина“ – цело лето и го посвети на Македонија!

Можеби единствен ракометар во Европа кој цело лето го посвети на националниот дрес и немаше ниту ден одмор по крајот на сезона е Александар Петковски. Тој по завршувањето на сезона со Металург РА, веднаш ги...

Димковски: Игравме еден за сите и сите за еден – на крајот ја исполнивме...

Машката кадетска репрезентација на Македонија го освои трофејот на ЕХФ шампионатот во Летонија, откако триумфираше со 24-22 против Швајцарија. МВП на турнирот беше средниот бек на Македонија, Томислав Димковски, кој покажа дека може да се...

Брестовац: И кога губевме, верувавме дека можеме да победиме!

Машката кадетска репрезентација се врати со трофеј од ЕХФ шампионатот во Летонија, откако во финалето славеше против Швајцарија со 24-22. Најдобар голман на првенството беше Давид Брестовац, кој имаше одлични партии на сите натпревари и...

„Златните“ кадети на прием кај раководството, РФМ вети премија од 700.000 денари

Машката кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во Летонија, откако во финалето славеше против Швајцарија со 24-22. По враќањето од балтичката земја, сите ракометари и стручниот штаб беа на прием кај раководството на...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ