Репрезентација

Се сеќавате ли кој го постигна првиот гол за Македонија на ЕП (ВИДЕО)

Македонија својот прв настап на големите натпреварувања го забележа во 1998 година на Европското првенство во Италија. Тогаш играше на овој шампионат на кој имаше 12 земји учеснички, а својот прв натпревар го имаше...

На СП во Египет има уште четири слободни места – дали Македонија ќе добие...

По денешната одлука на ЕХФ да ги откаже квалификациските натпревари за место на Светското првенство на Египет, познато е кои десет европски селекции ќе им се придружат на Данска, Шпанија, Хрватска и Норвешка. Тоа се...

Ако не добие вајлд-карта, Македонија по 10 години нема да игра на СП или...

Европската ракометна федерација денеска донесе одлука да ги откаже квалификациите за Светското првенство во Египет и ги одреди учесниците од Стариот континент. На Мундијалот ќе играат 14 репрезентации од Европа. Од претходно свое место имаа...

Елиминирани се и сениорките од квалификациите, познати учесниците на ЕП 2020!

Откако машката сениорска репрезентација беше елиминирана на зелена маса од квалификациите за место на Мундијалот во Египет 2021 година, ист е случајот и со женската репрезентација. Иако и да се играа квалификациите, избраничките на Симе...

Вујовиќ за ЕП 2020: Лазаров веќе не може да ја предводи така добро Македонија...

Изјавите и анализите на Веселин Вујовиќ секогаш се интересни, понекогаш носат „искрени“ кажувања, можеби и контроверзни, но без „влакна на јазик“ Црногорецот од Шабац знае да погоди во „центарот“. На онлајн работилницата на тренерите на...

Играчот со најдолг репрезентативен стаж – играше на ЕП 98, СП 99 и олимписки...

Ракометарот кој мина повеќе од две децении во репрезентативниот дрес, а од јануари е на клупата на Вардар, Стевче Алушовски беше човекот што спои неколку одлични генерации на репрезентативци бидејќи одигра голем број на...

Брестовац откри што ќе биде за две години: Македонија со нова репрезентацијата на ЕП...

Во време кога нема натпревари најчестата комуникација е преку социјалните медиуми каде спортистите, теренерите, фановите и медиумите наоѓаат начин како да ги анализираат случувањата и да продолжат со колку - толку нормалното функционирање. Тренерите...

Летово кадетите ќе бидат главни, мора да биде освоено првото место на ЕХФ шампионатот

Во текот на летото кое наближува, Македонија ќе биде одново активна на ракометен план, а овој пат е домаќин на ЕХФ шампионатот за кадети односно за генерацијата 2002. Ова е натпреварување на кое ќе...

Игор Котевски се потсети на ЕП98: Заедно со Кометал ЃП го поставивме ракометот за...

Во деновите кога спортот низ целиот свет е застанат и главното внимание е насочено во битката со коронавирусот, навраќањето низ минатото и будењето на спомените се секако добредојдени за да може сите да се...

Симовски: Би било добро што побрзо да се собере репрезентацијата

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски е во исчекување на крајот на паузата поради ситуацијата со коронавирусот, но во моментов за такво нешто нема ни од далеку најава дека би можело...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ