понеделник, септември 26, 2022

КОЛУМНИ

СЕДМЕРЕЦ: Заминува бурната 19-ка, доаѓа „дупла“ 20-ка!

Со ракометарите ни почна, со ракометарите и ни завршува уште една година. Таква е традицијата и ни се допаѓа, посебно на оние трајно или макар и само декемвриско-јануарски посветени на оние нашите 20 х...

СЕДМЕРЕЦ: Виена колинг – Скопје чекa!

Од Стара Пазова до Словењ Градец ќе се токми составот на македонската репрезентација за ЕП. 1.Ќе се исплати ли ризикот на селекторот? „Подготвен сум да ризикувам и да уфрлам млади играчи на Европското првенство...“, најави селекторот...

СЕДМЕРЕЦ: СЕХА за сега…

Нексе го прегази Вардар, а Веспрем „падна“ два пати кај дебитантите, во Шабац и во Битола. Едниот е европски шампион другиот вицешампион, ама ова е СЕХА. 1.Битно или небитно? Шампионската 2019 година, Вардар натпреварувачки ја заврши...

СЕДМЕРЕЦ: Глобално и локално

Кумамото е друг свет за нас, ама Виена е блиску... 1.Јапонскиот Мундијал оддалеку Големите ракометни збиднувања за женската ракометна репрезентација на Македонија од 2012 наваму се далечни и недостижни, веќе и заборавивме како изгледа декемвриската ракометна...

СЕДМЕРЕЦ: Греота е…

Да се гледа Вардар во ваква ситуација, Гедбан да се кара со вардаровите навивачи... а, македонските таленти да чекаат зад него на ред! 1.Година за радост, година за жалост Вардар го одигра последниот натпревар во Лигата...

СЕДМЕРЕЦ: Минималец и максималец

Од „десетката“ никако да се спасиме 1. Драма со среќен крај, за промена Ако по ништо друго, дебитантската сезона на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите, сигурно ќе биде запаметена по драматичните завршници со оној плус-минус...

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Ќе се бориме, НИЕ сме Вардар!

Пред гостувањето во Келце, Вардар објави една фотографија со текст: Ќе се бориме, ние сме Вардар. Е, ова е тој карактер на Вардар за кој се зборува со години. Ова е тој карактер што...

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Секоја чест шампиони, фала ви за сè!

Mи требаше малку време да го апсолвирам натпреварот меѓу Вардар и Келце минатата сабота. Беше нешто што не сме виделе до сега (а додека го пишувам ова сфаќам дека тоа многу често го кажувам...

СЕДМЕРЕЦ: Бод планина, пораз пустина

Планината е скопска, пустината викендов е битолска 1.Крилата на бековите Во нормална ситуација реми дома е загубен бод. Во „ненормална“ ситуација кога не можеш да составиш ни два бека на терен, тоа е бод како планина!...

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Е вака се навива!

Салата на утакмицата против Брест не беше полна, како и што (за жал) се очекуваше. Но, отидовме полни со елан да го видиме нашиот шампион како се враќа на победничката патека. Всушност, како за...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ