КОЛУМНИ

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин 6: Ја знаете ли приказната за Васа Ладачки…?

Дебрецин, ден 6 Ден за разделби и носталгии. Толку беше. Тоа е се народе! Тамам се загреавме, веќе се збогуваме. Македонската репрезентација се збогува со ЕП 2022 и синоќа после Данска веќе го фатија чартерот...

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин 5: Баба Роги и дрвени адвокати

Дебрецин, ден 5 Ден разочарувачки. Во сите овие години новинарски поминати покрај македонските репрезентации на големите настани, а ги има богами, побајаги многу уште од далечната 99-та, најтежок од секогаш ми е денот после разочарувачки...

ПРЕСИНГ: Стартната тактичка поставеност и пресуди на Македонија

На маката се познаваат јунаците, изрека која многу често ја користеше, сега селекторот, во текот на кариерата, во моменти кога нашиот национален тим ќе извојуваше епска победа на некое големо натпреварување. Во насока на...

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин 4: Е, мој селекторе до каде дојдовме!

Дебрецин, ден 4 Ден поразителен. А, почна полн со верба и надеж. Тестот негативен, мислата позитивна, „фалангата“ загреана и распеана...Само она со ракавите и чорапите од сабајле, ко на малер да удираше. Ама, ај си...

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин: Клучот е кај „орањибика“

Дебрецин, ден 3 Ден Василица. Во групата во Дебрецин слободен, без натпревари. Репрезентациите вообичаено, пак се пребројуваат, ги одработуваат брифинзите, ги средуваат впечатоците од првиот и се подготвуваат за вториот дуел. По преспиена ноќ, многу...

ПРЕСИНГ: Германија сигурна, Исланд застрашувачки – Македонија по првите бодови на ова ЕП

ГОЛА И КАРАЛЕК ЗА РАКОМЕТНИ УЧЕБНИЦИ, ГЕРМАНИЈА СО ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ НА ВОЛФ ДО ТРИУМФ НАД БЕЛОРУСИЈА Хафнер, Кун, Винчек, Гола, заедно со „страшниот“ Волф и понатаму се доволна база на играчи да ја сметаме Германија...

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин: Кире ќе игра…Кире веќе не игра…

Дебрецин, ден 2 Ден за натпревар. Прв за Македонија на ова ЕП 2022, прв за Кире Лазаров на првото европско како селектор. Прв и за Јоно, Бранче и Жути покрај селекторот на клупата. Ги личи...

ПРЕСИНГ: Лазаров го надмудри Врањеш, но за победа мораше да селектира пофункционална клупа

Добредојдовте во мојата најнова ПРЕСИНГ колумна на стартот на ЕП во Унгарија и Словачка И дефинитивно, македонскиот ракометен национален тим влегува во една нова ера. По повеќе од 20 години репрезентативна кариера, принудно, поради повреда...

ДНЕВНИКОТ од Дебрецин: Европско со стапчето „брцнато“ до синуси

Дебрецин, ден пред Јануари, 2022. Ново европско првенство, прво пандемиско. И уште од старт – се е веќе поинаку. И овој пат, еден поинаков „ДНЕВНИК“ во кој овој јануари ќе ги запишуваме ракометните згоди и...

ПРЕСИНГ: Против Словенија во натпревар „да се биде или не“ на големиот православен празник

„Ако  игра  мечката  пред  вратата  од  комшијата,  ќе  заигра  и пред  твојата“ – вели една народна поговорка. На ден пред самото тргнување за Дебрецин, каде што нашиот национален тим ќе ги игра натпреварите од „А“...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ