КОЛУМНИ

ПРЕСИНГ: Против Словенија во натпревар „да се биде или не“ на големиот православен празник

„Ако  игра  мечката  пред  вратата  од  комшијата,  ќе  заигра  и пред  твојата“ – вели една народна поговорка. На ден пред самото тргнување за Дебрецин, каде што нашиот национален тим ќе ги игра натпреварите од „А“...

ПРЕСИНГ: Лазаров мора да одбере “помало зло, заради заедничко подобро”

Интересни реакции предизвика мојот коментар во првата колумна ПРЕСИНГ за специјализираниот ракометен портал 24Ракомет, со коментари дека пласманот во втората рунда, а уште повеќе атакот на највисок пласман на големите смотри е преголем залак...

КОМЕНТАР: Супер план, за СЕХА блам!

Хаосот кој го остави првата година од ковид пандемијата на светот, започна да се средува во втората година. Големите организации се консолидираа создадоа свои правилници и мерки и најважно учеа од своите грешки. Ако ЕХФ...

АНАЛИЗА НА КИРЕ ПОПОВСКИ: Одбраната никогаш послаба, а ако не играш одбрана…

Последниот натпревар против Белорусија покажа една поголема желба особено во одбраната. Се одигра подобро отколку на претходните дуели, но мора да се каже дека Македонија никогаш немала послаба одбрана на едно големо натпреварување. Момците...

АНАЛИЗА НА ИВАН МАРКОВСКИ: Треба да се размисли – Беше ли правилно одењето во...

За ваков натпревар и нема што посебно да се зборува и анализира. Заврши многу брзо по почетокот и немаше што да се види. Психолошки и емотивно момците делуваа испразнето. Русија не дека е толку...

АНАЛИЗА НА ЗОРАН ПЕТКОВСКИ: Словенците нè потценија, но потоа се виде квалитетот и силната...

Македонија дозна за настапот на Светското првенство два дена пред почеток на шампионатот. Момците заминаа на ден пред стартот и не беа ни физички ни психички подготвени. Се гледа и како болно реагираат на...

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Црвено е црвено!

Во навивачката идеологија и филозофија значајно место зазема секторот суеверие. Знам дека и во секојдневната рутина суеверието е составен дел од нашите животи и влијателен фактор во донесувањето одлуки. Па така Кико не плаќа ништо...

ПРЕСИНГ: Сè уште ја бараме одбраната – фали класичен централен дефанзивец

Македонија го оствари она по што дојде во Египет. Пласманот во вториот круг го остваривме на потежок начин од кој што очекувавме. Лошите игри против Шведска и Египет и притисокот што го носеше последниот натпревар,...

АНАЛИЗА НА ГОРАН АНДОНОВСКИ: Да се повика Манасков и класичен дефанзивец – примивме многу...

Заслужена победа за репрезентацијата на Македонија, која денеска беше поквалитетен противник од Чиле. После двата високи порази наречени дебакли беше тешко да се обебеди триумф и против Чиле кој е далеку под квалитетите на...

ПРЕСИНГ: Хрватска и шпанска одбрана 5-1 и 6-0: Иста ама различна!

На петтиот ден од СП во Египет, репрезентациите на Хрватска и Шпанија победија и тоа во неизвесни натпревари против Ангола, односно Полска. И во двата случаи одбраните го добија мечот, Шпанците успешно ја спуштија...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ