КОЛУМНИ

СЕДМЕРЕЦ: Што ќе биде, нека биде!

1.Репрезентативно истрошени, клупски несигурни Стивнаа страстите по јануарската ракометна еуфорија и бројките и фактите од ЕП 2020 веќе полека се складираат во архива. Останува формално, само да се испеглаат извештаите кога многумина веќе и ќе...

СЕДМЕРЕЦ: „Оле!“ за санитарните јазли

1.Македонски белег на големото финале Спуштена е завесата и на ова 14-то по ред Европско ракометно првенство, досега најмасовно и за прв пат со три земји домаќини, во 17 дена распослано од Грац до Стокхолм....

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Наше е само да навиваме…

Во последниве неколку месеци, независно дали е репрезентативниот или клупски ракомет, често ми доаѓа оваа мисла: Ние можеме само да навиваме. А тоа го правиме најдобро на светот! И навистина заслужуваме нашите играчи да...

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Еден е Кире! Ама и Николче, Столе, Дејан…

Најочекуваниот репрезентативен период во годината, Европското првенство, секогаш ја буди целата јавност, дури и оние кои обично не следат ракомет, па како што знаете имаме најразлични очекувања и предвидувања. Oна што е заедничко за нашата...

СЕДМЕРЕЦ: Селекторот и капитенот

1. На „четворка“ критично, на клупа ризично Останаа уште само три дена до почетокот, четири до првиот натпревар на македонската репрезентација на Европското првенство, овој пат распослано во Австрија, Шведска и во Норвешка, за нас...

СЕДМЕРЕЦ: Заминува бурната 19-ка, доаѓа „дупла“ 20-ка!

Со ракометарите ни почна, со ракометарите и ни завршува уште една година. Таква е традицијата и ни се допаѓа, посебно на оние трајно или макар и само декемвриско-јануарски посветени на оние нашите 20 х...

СЕДМЕРЕЦ: Виена колинг – Скопје чекa!

Од Стара Пазова до Словењ Градец ќе се токми составот на македонската репрезентација за ЕП. 1.Ќе се исплати ли ризикот на селекторот? „Подготвен сум да ризикувам и да уфрлам млади играчи на Европското првенство...“, најави селекторот...

СЕДМЕРЕЦ: СЕХА за сега…

Нексе го прегази Вардар, а Веспрем „падна“ два пати кај дебитантите, во Шабац и во Битола. Едниот е европски шампион другиот вицешампион, ама ова е СЕХА. 1.Битно или небитно? Шампионската 2019 година, Вардар натпреварувачки ја заврши...

СЕДМЕРЕЦ: Глобално и локално

Кумамото е друг свет за нас, ама Виена е блиску... 1.Јапонскиот Мундијал оддалеку Големите ракометни збиднувања за женската ракометна репрезентација на Македонија од 2012 наваму се далечни и недостижни, веќе и заборавивме како изгледа декемвриската ракометна...

СЕДМЕРЕЦ: Греота е…

Да се гледа Вардар во ваква ситуација, Гедбан да се кара со вардаровите навивачи... а, македонските таленти да чекаат зад него на ред! 1.Година за радост, година за жалост Вардар го одигра последниот натпревар во Лигата...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ