ИНТЕРВЈУ

Смиљаниќ: Македонија е примамлива за сите странци, ќе се обидеме со Тиквеш да влеземе...

Покрај тројката Вардар, Еурофарм Пелистер и Металург, еден од најактивните македонски клубови на трансфер пазарот е новиот суперлигаш Тиквеш, кој ќе обиде да го врати ракометот на старите патеки во Кавадарци. Тимот ги продолжи договорите...

Анте Гаџа: Знам речиси се за Вардар, за Скопје, за Македонија – ништо нема...

Тимот на Вардар најде одличен организатор на играта за следната сезона. Станува збор за хрватскиот репрезентативец Анте Гаџа, кој по само една сезона во шампионот ППД Загреб, се сели во Скопје во „Јане Сандански“....

Млад нашинец гради тренерска кариера во Франција: Македонија има доволно едуцирани стратези, но…

Малку се македонските тренери кои може да се пофалат со работни ангажмани во странство, но во Франција успешно работат Иван Марковски и Марјан Колев, а претходно тоа беа Ристо Магдинчев, Данило Брестовац, Томче Петрески... Еден...

Хорват за 24Ракомет: Металург се јави во вистинско време и со вистинска понуда

Како бомба одекна веста дека освојувачот на медали од ракометните ЕП, СП и ЛОИ ќе потпише договор со поранешниот македонски првак Металург. За многумина изненадување, некои и со неверување ја коментираат веста за заминувањето...

Периќ: Кизиќ и Гогов се иднината на Вардар и Македонија – моја обврска е...

Екипата на Вардар го комплетира тимот за следната сезона, а покрај тоа што се работи на играчкиот кадар веќе е при крај и комлетирањето на стручниот штаб со кој ќе раководи Стевче Алушовски во...

По четири години Ивица Обрван откри зошто не седна на клупата на Металург

На клупата на македонската репрезентација поминаа многу странски селектори. Сениорите беа предводени од тренери како Лино Червар, Веселин Вујовиќ, Раул Гонзалес, Зоран Тута Живковиќ, Драган Ѓукиќ,...но селекторот што најдолго се задржа на македонската клупа...

Димитриоски: Од бебе сум со топка в раце, а од една година в сала

Репрезентативецот на Македонија, Димитар Димитриоски минатото лето од Металург се пресели во Вардар и сезонава игра во тандем со Тимур Дибиров на позицијата лево крило во редовите на актуелниот шампион од Лигата на шампионите...

Жељко Бабиќ: Веќе размислуваме и правиме план за засилувањата за в година

Екипата на Еурофарм Пелистер исто како и Вардар не успеа да одигра ниту еден натпревар на домашна сцена со оглед на тоа што првенството беше прекинато уште пред да стартува плеј-оф сезоната. Во моментов...

Сведоштво од жариштето на коронавирус: Ракометарката Јовановска седи дома и тренира (Фото/Видео)

Битката со Корона вирусот не стивнува туку добива само поголеми размери и секојдневно пристигнуваат вести кои делуваат фрапантно со бројки за зголемување на заболени лица. Италија е центарот на жариштето на Европа и понатаму...

Интервју со Александар Царчев: Македонија има голманска иднина, имаме наследници за Борко и Никола

Еден од ретките тренери во Македонија кои се специјализираа за работа со голманите, Александар Царчев е дел и од репрезентацијата на Македонија и на ова Европско првенство. Тој беше во стручниот штаб и на...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ