ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУ КОСУКЕ ЈАСУХИРА: Самурајот кој сонува да игра во ЛШ

Насмеан, но тивок и срамежлив 23-годишниот Јасухира, по малку убедување (затоа што се плашеше дека нема да може да се разбереме) прифати да го направиме интервјуто. Имавме помош од google translate, не велам не, но...

Дарко: Жал ми е што не добив шанса во репрезентацијата, Димитар: Ваљадолид би се...

Македонија има двајца претставници во една од најдобрите европски лиги, Асобал лигата. Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски и во новата сезона ќе ги бранат боите на шпанскиот Ваљадолид, каде играат под палката на некогашниот...

РАКОМЕТНИ ПРИКАЗНИ: Виктор и Михаела Вељаноски – братско сестринска врска што ги поврзува Металург...

Виктор и Михаела Вељаноски се млади, перспективни ракометари со голем потенцијал, но и со голема посветеност и желба да бидат успешни во спортот. Тие се брат и сестра,  потекнуваат од кичевската ракометна школа и...

Годините и искуството се предност: Гигов и со 43 години ќе „жари и пали“...

Голманот од Велес, Виктор Гигов, кој со години „жари и пали“ по странство, ја продолжи соработката со грчки ПАОК. Македонскиот голман (43) и раководството на тимот од Солун се договорија на нова едногодишна соработка....

Гичевска: Настап на ЕП е сон на секој, се надевам ќе ја израдуваме Македонија!

Ракометарката од Свети Николе, Леонида Гичевска, која веќе две години настапува во Франција, има голем потенцијал да стане предводник на новата генерација на Македонија. Гичевска заедно со нејзините репрезентативни колешки ќе имаат голем предизвик...

ИНТЕРВЈУ АНТЕ ГАЏА: Целиме високо, за да стигнеме далеку!

Анте Гаџа првпат во допир со ракометот доаѓа на 9 години кога во неговото училиште во Иваница доаѓа ракометен тренер. Тој неколку месеци претходно ќе тренира фудбал, но се пријавува и за ракомет, кој...

ИНТЕРВЈУ СТОЈАН ПЕТРУШЕВСКИ: Животот ми е ракомет, Вардар ми е дома – ќе се...

Столе Петрушевски е скопјанец, пораснат во Драчево, кој релативно доцна, на 14 години по убедување на негов другар-ракометар започнува да тренира ракомет. Сакал да игра лево крило, но во екипата немало голман, па така...

ИНТЕРВЈУ ТОШЕ ОНЧЕВ: Треба некој да ми даде шанса за да покажам дали вредам...

Тоше Ончев, кој е роден во Велес, доаѓа од спортско семејство. Неговиот татко е поранешен одбојкар, но љубовта кон ракометот му ја носи постариот брат Иванче, кој тренира во Борец. Интересно е дека Тоше...

ИНТЕРВЈУ ГОРАН АНДОНОВСКИ: Тиквеш ја врати ракометната традиција во Кавадарци, сега цели кон Европа!

Горан Андоновски немал право на избор на спорт. За него ракометот бил предодреден затоа што е син на Крсте Андоновски, ракометен тренер и поранешен селектор на Македонија во рамките на СФРЈ, па од мали...

ИНТЕРВЈУ МАРТОН СЕКЕЉ: Сакам со титула да испишам историја во Битола

Мартон пријатно изненади со тоа колку разбира и зборува македонски, иако интервјуто на негово инсистирање беше на англиски. „Разбирам 50-60 посто и доколку соговорникот зборува полека можам и се да разберам. Зборувам многу малку. Учев...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ