ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУ СЛАВЕ АТАНАСОВСКИ – ЧАВЕ: Селекторот не може да седи на „две столици“, Брестовац...

Играч и тренер, кој е движечка енциклопедија и од кој може да научите многу, почнувајќи од „голем ракомет“, преку историја на екс-ју ракомет, како и подемот на нашите клубови Борец, Вардар, Металург, Пролет... Во...

Интервју со тандемот Чаневски-Трајкоски: Добар голман злато вреди – ако имаш два тогаш…

Екипата на Еурофарм Пелистер во оваа сезона одлучи да влезе со голманскиот двоец Чаневски-Трајкоски, кој веќе три години е тандем. Тренерот Жељко Бабиќ има доверба во нив, а тие покажаа дека ја заслужиле довербата...

ИНТЕРВЈУ СЕРГЕЈ ГОРБОК: Не жалам што не се пензионирав пред полна сала и со...

Рускиот репрезентативец, кој има белоруско потекло откако четири години го носеше дресот на Вардар (двапати по две сезони) остана да живее во Скопје со своето семејство, сопругата Вероника и неговите три ќерки. Со задоволство...

ИНТЕРВЈУ ПЕПИ МАНАСКОВ: Ракометарот на векот во Македонија оставен на маргините

Македонска ракометна легенда, капитенот кој ја предводеше Македонија на првото големо натпреварување, левиот бек со кој се врзани најголемите успеси на битолски Пелистер и играчот од кој почнува вардаровиот поход кон Европа, или едноставно...

ИНТЕРВЈУ ВЛАДИМИР ТЕМЕЛКОВ: Mоже да прежалиме некои големи натпреварувања за да добиеме нови лидери

Темелков, на стартот на новата сезона игра во одлична форма во дресот на Керјенг од Луксембург. На последниот натпревар, кој Керјенг го доби со Мерш со 44-25, велешанецот даде девет погодоци од исто толку...

Алушовски пред дуелот со Порто: Имаме свој план и стоиме цврсто на земја

Победата од 31:26 против Флензбург во 4. коло од Лигата на шампионите, донесе подобрување на атмосферата во редовите на Вардар. Сите се далеку помотивирани, а тоа може да се забележи и од коментаритге на...

ИНТЕРВЈУ МАРКО ТАРАБОКИЈА: Страста за ракометот во Македонија ги „влече“  хрватските играчи и тренери

За средниот бек најважно е да се игра ракомет (па дури и да не е тоа на неговата природна позиција). Со факултетска диплома по физичка култура веќе се гледа како тренер во млади категории...

ИНТЕРВЈУ ИРИНА ДИБИРОВА: За ЖРК Вардар да освои титула требаше време, континуитет и среќа,...

Шегата на страна, популарната Ира зад своето име има медали на сите големи натпреварувања, три светски злата, олимписко сребро... и трофеи во сите европски клупски купови, меѓу кои два шампионски пехари во Лигата на...

ИНТЕРВЈУ АЛЕКСАНДАР ЗАРКОВ: Дојде тивко, ја засака Битола и стана легенда

Во моментов Зарков е дел од Еурофарм Пелистер. Работи во втората екипа како тренер на младинскиот тим и е дел од стручниот штаб на сениорскиот состав кој го предводи Александар Јовиќ. Беше и дел...

ИНТЕРВЈУ ИЛИЈА ТЕМЕЛКОВСКИ: Треба ’длабок рез’ во А репрезентацијата ако сакаме да одиме напред!

Стратегот низ чии раце растеа Кирил Лазаров, Наумче Мојсовски, Борко Ристовски, Филип Миркуловски, Стоилов, Георгиевски, Манасков... односно Талески, Кузмановски, Томовски... веќе две години е надвор од ракометот, но не е во ракометна пензија. На...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ