ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУ ОЛИВЕР И ТАЊА ДИМИТРИОСКИ: Фамилијарно сме „заразени“ со ракомет

Нивната приказна започнува од родниот Прилеп. Двајцата во ракометот влегуваат преку училишните селекции, тој како левак предодредено му е да биде десен бек, таа игра на позиција лев и среден бек. Машкиот и женскиот...

ИНТЕРВЈУ ЕДУАРДО ГУРБИНДО: Сите ми рекоа ќе бидеш среќен во Скопје!

Гурбиндо од 12-13 годишна возраст се среќава со ракометот. Сите негови другари играле фудбал или пинг-понг, но тој сакал да пробува сè и да се докаже во сè. Ракометот го засакал веднаш и се...

ИНТЕРВЈУ ЉУБОМИР САВЕВСКИ: Успехот на кадетките е само „иницијална каписла“, тешкото допрва следи

Младите генерации, оние кои летово Савевски почна да ги води, не знаеја многу за квалитетите на својот тренер. Популарниот Цевак повозрасните го паметат како човек кој со идеите секогаш бил пред своето време, визионер,...

ИНТЕРВЈУ АЛИ САФАР: Кралски наследник кој сака шампионска круна со Вардар!

Сафар е интересен лик, специфичен, самоуверен 27-годишен спортист, кој од седум годишна возраст е во ракометот. Тренирал и кошарка во училиште, но ракометот бил спорт број еден во Кувајт додека растел, па се ориентирал...
video

Марковски за 24 Ракомет ТВ: Имаме респектабилна екипа за европски рамки (ВИДЕО)

Екипата на Металург се наоѓа на турнирот во Струга каде што синоќа доживеа изненадување против составот на Тиквеш, но со оглед на тоа што ова се подготовки главното ќе се очекува следниот месец кога...

ИНТЕРВЈУ ГОРАН ЃОРГОНОСКИ: Живот посветен на македонската ракометна кауза!

Со завршена Виша школа по геодезија, а потоа и економски факултет на ФОН, и искуството акумулирано од 15-годишната играчка и репрезентативна кариера, како и четиригодишната работа во маркетинг секторот во Металург популарниот Ѓоргон ќе...
video

Бабиќ за 24Ракомет ТВ: Важно е да се презентираме добро во Европа – тоа...

Хрватскиот тренер во тимот на Еурофарм Пелистер сезонава ќе биде пред нов предизвик, да се исполни сонот на навивачите во Битола кои со нетрпение го очекуваат првиот трофеј по повеќе од една деценија со...

ИНТЕРВЈУ МИЛЕВА ВЕЛКОВА: ’Ѓорче Петров’ не смее да оди во заборав!

За популарната Лела ракометот е нејзин живот и тоа во целосна смисла на зборот. Нејзиниот сопруг, Ангел Велков е поранешен ракометар, кој 18. години го чувал голот на Металург. Нејзините две ќерки Ања и...

ИНТЕРВЈУ: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, македонските адути за олимписко финале!

Николов и Начевски веќе 17. години (од 2004) растат како квалитетен производ и судиски пар кој е почитуван каде и да се појави во ракометниот свет. Токму поради тоа се можеби и единствените кои...

ИНТЕРВЈУ ГОРАН КУЗМАНОСКИ: Допингот ми ги смени размислувањата и насоките во животот!

Главната поддршка и главната инспирација ги има од сопругата Магдалена и од ќерката Калина, кои безрезервно ги следат сите негови авантури во кариерата. Патот го води до Италија, Шпанија, Португалија, преку Исланд и Шведска,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ