Шведска и Русија си зафатија место во четврт-финалето, останаа уште четири „билети“

После одигрувањето на 4. коло селекциите  на Русија и Шведска стана третиот и четвртиот состав кои обезбедија место во четврт-финалето откако дојдоа до нови победи.

Русинките имаа дерби дуел против селекцијата на Франција и дојдоа до минимална победа, а тоа ги вброи во кандидатите за висок пласман односно. Олимпискиот првак од Рио продолжува дефинитивно, а прашање е само кој ќе биде ривалот во елиминациите.

Што се однесува до селекцијата на Шведска таа продолжува со константно добрите игри и сега има сигурно прво место во Групата Б бидејќи има два бода повеќе од второпласираната Русија, но и победа во меѓусебните пресметки така што сигурно е дека и двете селекции се во четврт-финалето.

Таму би требало да има место и за Црна Гора, но ќе мора да се почека за потврда до комплетирањето на последното коло.

ОЛИМПИСКИ ИГРИ – ЖЕНИ

ГРУПА А

РЕЗУЛТАТИ ОД 4.КОЛО

АНГОЛА – ЈАПОНИЈА    28:25 (15:13) – ИЗВЕШТАЈ

ЦРНА ГОРА – ЈУЖНА КОРЕЈА    28:26 (13:11) – ИЗВЕШТАЈ

НОРВЕШКА – ХОЛАНДИЈА         29:27 (16:13) – ИЗВЕШТАЈ

5.КОЛО (ПОНЕДЕЛНИК, 2 АВГУСТ)

02:00ч

ЈУЖНА КОРЕЈА – АНГОЛА

12:30ч

ХОЛАНДИЈА – ЦРНА ГОРА

14:30ч

НОРВЕШКА – ЈАПОНИЈА

ГРУПА Б

РЕЗУЛТАТИ ОД 4.КОЛО

РУСИЈА – ФРАНЦИЈА    28:27 (15:17) – ИЗВЕШТАЈ

БРАЗИЛ – ШВЕДСКА     31:34 (13:15) – ИЗВЕШТАЈ

УНГАРИЈА – ШПАНИЈА 29:25 (14:11) – ИЗВЕШТАЈ

5.КОЛО (ПОНЕДЕЛНИК, 2 АВГУСТ)

04:00ч

ФРАНЦИЈА – БРАЗИЛ

07:15ч

ШПАНИЈА – РУСИЈА

09:15ч

УНГАРИЈА – ШВЕДСКА