24РАКОМЕТ ТВ

Радост на терен, делириум на трибини – последната минута од средбата меѓу Македонија и Турција (ВИДЕО)

Ни беше потребна победата од 19 гола, а ние триумфиравме со 20. Беше неизвесно од самиот почеток, но кога на полувреме заминавме со предност од девет гола, вратата кон СП веќе беше подотворена. Со секој…

Канелјас за 24Ракомет ТВ: Рајн Некар победи во Киелце ќе се обидеме и ние! (ВИДЕО)

Македонскиот првак Вардар во рамките на Лигата на шампионите изминатава сабота го доживеа првиот домашен пораз оваа сезона. Во сивилото на играта против Рајн Некар Ловен се приклучи и левиот бек на „црвено-црните“, Жоан Канелјас…

Арсиќ за 24Ракомет ТВ: Немаме што да изгубиме, можеме да ја добиеме Ла Риоха! (ВИДЕО)

Еден од јунаците на победата на Металург над Татран Прешов со 26:20, покрај голгетерот Талески, беше и голманот Дарко Арсиќ, кој собра вкупно 15 интервенции. Српскиот репрезентативец беше задоволен по триумфот, но и дека неговиот…

Талески за 24Ракомет ТВ: Арсиќ го одлучи натпреварот! (ВИДЕО)

Металург издвојува значајна победа во рамките на групната фаза од Лигата на шампионите победувајќи го Татран Прешов на домашен терен. Момчето кое со десет погодоци оваа вечер го предводеше младиот состав на „сино-белите“, Филип Талески…

Каменица: Натпреварот лесно можеше да се сврти на другата страна (ВИДЕО)

Македонското првенство станува уште поинтересно откако вечерва градското дерби во Битола повторно го доби Пелистер. Составот на Касим Каменица беше поуспешен во неизвесната и возбудлива завршница на првиот дуел од 10-то коло во македонската Суперлига.…

Чупиќ за 24Ракомет ТВ: Игравме како тим, а тоа е најважно

Минатата сезона беше европски првак со Киелце, а годинава Иван Чупиќ се надева дека тоа ќе го повтори со Вардар. Во неговите изјави пред натпреварот на неделата според ЕХФ, брзоногото хрватско десно крило нагласи дека направил вистински…

Мавсар за 24Ракомет ТВ: Се надевам ќе го наплатиме долгот против ФТЦ

По нерешениот исход на првиот натпревар оваа сезона во Лигата на Шампионите, ракометарките на ЖРК Вардар денес гостуваат во Будимпешта кај екипата на ФТЦ во натпреварот кој директно ќе одлучува за првата позиција во групата Б.…

Душебаев за 24Ракомет ТВ: Ова се само два бода, мораме да се концентрираме на наредните натпревари!(ВИДЕО)

Ракометарот кој од следната сезона ќе биде ракометар на Киелце и ќе му се придружи на својот татко, Алекс Душебаев, беше еден од најдобрите поединци на теренот на дуелот кој Вардар го доби убедливо против европскиот…

Миневскаја за 24Ракомет ТВ: Вардар е меѓу најдобрите европски екипи (ВИДЕО)

Една од најдобрите ракометарки на Лајпциг Евгенија Миневскаја, на мечот против Вардар кој нејзиниот тим го загуби убедливо со 41:24, иако постигна 5 голови, тоа беше со слаба реализација од 10 обиди. Исто како и…

Херем за 24Ракомет ТВ: Пресреќна сум, се издигнавме и одигравме како тим! (ВИДЕО)

Првата ракометарка од Скандинавијата кој заигра во Македонија е норвешката репрезентативка Камила Херем. Левото крило на Вардар уште на првите натпревари почна да ги освојува симпатиите на домашните навивачи, а на дуелот со Лајпциг постигна 2 погодока.…