24РАКОМЕТ ТВ

Дамњановиќ за 24Ракомет ТВ: Насмевките кажуваат сè! (ВИДЕО)

По киксот во првото коло против ФТЦ, ракометарките на Вардар немаа милост кон Лајпциг и сакаа да покажат дека изданието против унгарскиот вицепрвак било само лош ден и дека веќе е минато, па играа со…

Дибиров за 24Ракомет ТВ: Тешко е да изненадите екипа како Сегед, затоа сме среќни со победата! (ВИДЕО)

Тимур Дибиров со осум погодоци беше предводник на македонскиот шампион Вардар во вечерашната победа 30-27 над Пик Сегед во Лигата на Шампионите. Со оваа победа македонскиот шампион не знае за пораз по четири одиграни натпревари…

Циндриќ за 24Ракомет ТВ: Нè чека тешка задача во Загреб, не смееме да ги потцениме! (ВИДЕО)

Лука Циндриќ одигра добар натпревар во дресот на Вардар вечерва и со пет погодоци му помогна на својот тим да запише нова победа во „Јане Сандански“. Македонскиот шампион во одлучувачките моменти беше подобар противник во натпреварот…

Лазовиќ за 24Ракомет ТВ: Мораме прво да ја поправиме одбраната, а потоа сè останато (ВИДЕО)

ЖРК Вардар со реми го започна својот пат кон Будимпешта. Македонските првенки делуваа конфузно во одбраната, дозволија многу индивидуални акции да се претворат во голови, а на спротивната страна имаа расположени и прецизни стрелци што…

Пена за 24Ракомет ТВ: Ги пронајдовме слабите точки на Вардар (ВИДЕО)

Задоволни од првиот освоен бод, ракометарките на ФТЦ Реил Карго заминуваат за Унгарија. Одличното издание во Скопје, против Вардар значеше најава за високите амбиции на унгарските првенки. Една од најдобрите ракометарки во составот на ФТЦ,…

ИНТЕРВЈУ НА ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ ЗА 24РАКОМЕТ ТВ: Македонија има добра ракометна иднина, само треба работа! (ВИДЕО)

Македонското репрезентативно крило пред две години се одлучи да започне интернационална кариера, а веќе неколку месеци успешно настапува во составот на ЦСМ Букурешт. Откако Металург го профилираше како ракометар, Гоце Георгиевски одлучи дека е време да…

Борозан за 24Ракомет ТВ: Мешков е одлична екипа, а ние покажавме дека добро сме подготвени (ВИДЕО)

Одличен натпревар со седум постигнати погодоци одигра Вуко Борозан во денешниот дуел против Мешков Брест во кој Вардар победи со 31-27. Со оваа победа македонскиот шампион запиша четири бодови во двата одиграни натпревари од Лигата…

Мијатовиќ за 24Ракомет ТВ: Головите на Борозан го одлучија натпреварот (ВИДЕО)

Голманот на Мешков Брест, Раде Мијатовиќ беше еден од најдобрите поединци во гостинската екипа на вечерашниот натпревар против нашиот шампион Вардар во Лигата на шампионите. По натпреварот црногорскиот голман  истакна дека неговата екипа го дала…

Каменица за Пелистер: Срцето ми е полно поради публиката, ветувам поубави денови (ВИДЕО)

Првиот официјален натпревар за Пелистер измина како што посакуваа управата, играчите, и публиката на некогашниот ракометен гигант. Ако по утрото денот се познава, пред Пелистер претстои убав период. Од раководните луѓе во клубот се очекува да…

Лучијан Мику за Роман: Ќе се обидеме да го подигнеме клубот на повисоко ниво (ВИДЕО)

Екипата на Роман оваа сезона е предводена од страна на македонскиот стратег – Андон Бошковски. Пред почетокот на сезоната, составот на Роман имаше сериозен предизвик во романскиот Суперкуп каде силите ги одмери со актелниот освојувач…