ЕХФ

Клубовите што вложуваат во млади играчи ќе добиваат повисока тренинг компензација од трансфери

Европската ракометна федерација ги извести ракометите федерации за одлуката на извршниот комитет на ЕХФ за новите правила за трансфери меѓу федерациите и за промената на валутата за исплаќање на трансферите од швајцарски франци во...

За секој случај: ЕХФ одреди резервни клубови за учество во Лигата на шампионите

Пред три дена Европската ракометна федерација ги соопшти клубовите што ќе играат во машката и женската Лига на шампиони. Македонија ќе има преставник само во машката ЛШ, а тоа ќе биде двократниот европски првак Вардар. Поради...

Во новата сезона од ЛШ: Вардар сигурно ќе игра против француска, унгарска и германска...

Европската ракометна федерација пред два дена ги соопшти 16 екипи што ќе играат во групната фаза од Лигата на шампионите. Меѓу нив е европскиот шампион Вардар, кој доби директно место во групите заедно со уште...

„Лигата на шампионите е најпрестижна, но ниту во Лигата на Европа нема да биде...

Европската ракометна федерација ги одреди патниците во групната фаза од Лигата на шампионите, а меѓу нив не е полскиот вицепрвак Висла Плоцк. Претседателот на Висла, Роберт Чвартек, вели дека и во второто по ранг наптреварување,...

Лазаров и Ристовска се враќаат во ЛШ, таму ќе бидат и Манасков и Митревски

Покрај тимот на Вардар, што ќе ја претставува Македонија во Лигата на шампионите, нашата држава ќе има уште тројца интернационалци во ова натпреварување. Капитенот Кире Лазаров по една година пауза во која играше во ЕХФ...

Македонија трета година по ред без претставник кај дамите, Куманово не доби место во...

Откако тимот на ЖРК Вардар го одигра финалето на завршниот турнир во сезоната 2017/2018, Македонија трета година по ред нема да има претставник во најелитното женско клупско натпреварување. Тимот на Куманово аплицираше за учество, но...

Црна Гора во групата на смртта – против домаќинот, европскиот првак и „убиецот“ на...

Денеска во Виена, беше извршена ждрепката за Европското првенство во Данска и Норвешка кое ќе се одржи од 3 до 20 декември. Групата А е „група на смртта“, а таму покрај домаќинот Данска, ќе играат...

Најдобриот фински играч: Го чекам легендарниот Лазаров, да видам колку силен е!

Македонија ќе игра против Данска, Швајцарија и Финска во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022 година. Аутсајдер во групата е селекцијата на Финска, а најдобриот нивни играч - Тему Таминен, едвај ги чека...

Швајцарците не се најсреќни: Добивме силна и неизвесна група, не чекаат вистински празници на...

Македонија ги доби ривалите во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година во Унгарија и Словачка. Противници на избраниците на Данило Брестовац ќе бидат Данска, Швајцарија и Финска. Селекторот на Швајцарија, Михаел Шутер, смета дека...

Финците не се предаваат однапред: Ќе играме против ѕвезди како Лазаров, Хансен и Шмид,...

Македонија ги доби ривалите во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година во Унгарија и Словачка. Противници на избраниците на Данило Брестовац ќе бидат Данска, Швајцарија и Финска. Финскиот селектор Ола Линдгрен ги коментираше ривалите...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ