ЕХФ

Тројца делегати и една судиска двојка од Македонија ќе бидат дел од квалификациите за...

Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за натпреварите од квалификациите за ЕП 2024 година. Македонските арбитри и делегати ќе бидат дел од четири натпревари. Двојката Димитар Митревски и Благојче Тодоровски ќе го судат натпреварот во...

Женските клубови добија четири места во Европа за следната сезона

Европската ракометна федерација ги објави ранкинзите на федерациите за трите европски натпреварувања. Во предвид при рангирањето се земени европските настапи во сезоните 2019/20, 2020/21 и 2021/22. За разлика од мажите каде имаме едно место во...

Два македонски клуба ќе играат во Лигата на Европа, ќе имаме претставник и во...

ЕХФ денеска ги објави ранкинзите на федерациите за следната сезона, 2023/24, а Македонија ќе има четири претставници во европските купови. Како што беше најавено по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ, ќе има посебен...

Божиновски и Начевски добија нова европска задача

Македонската судиска двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски доби прва европска задача во новата сезона. Божиновски и Начевски се делегирани на двомечот од Европскиот Куп за мажи од првото коло меѓу косовскиот Кастриоти и босанската...

ЕХФ ќе избира ракометар(ка) на годината

Тоа што беше најавено на состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Келн во јуни, денеска доби официјализација. Почнувајќи од следната сезона 2022/23, Европската ракометна федерација, по теркот на ИХФ, ќе избира „ракометар и ракометарка...

Металари и Николовски на ЕХФ семинар пред ЕП во Македонија

Пред стартот на Европското првенство во Македонија, Словенија и Црна Гора, се одржа ЕХФ семинар за официјалните лица, односно судиите и делегатите на континенталниот собир. Од 26 до 28 август во Виена, 12 судиски пара...

Браќата Илиевски ќе судат полуфинале на ЕХФ шампионатот во Романија

Македонската судиска двојка Методија и Михајло Илиевски ќе го суди првото полуфинале на ЕХФ шампионатот во Романија. Европската ракометна федерација ги делегираше арбитрите за завршните натпревари, а браќата Илиевски ќе го судат полуфиналето меѓу Украина...

Пет македонски екипи во европска лотарија

Денеска во седиштето на Европската ракометна федерација во Виена, ќе се одржи најголемата ждрепка пред стартот на новата сезона. Од 11:00 часот, ќе бидат влечени двојките за Лигата на Европа и Европскиот Куп во машка...

Ракометниот Суд на ЕХФ казни два клуба

Ракометниот Суд на Европската ракометна федерација денеска објави за две казни на босанскиот клуб Борац и францускиот Екс Ан Прованс. Францускиот клуб е казнет со 3.000 евра поради неправилности на подлогата за играње и недозволени...

Во Македонија ракометот е спорт бр. 1, ама Грција в година ќе има повеќе...

Ракометот кај јужниот сосед е во постојан подем последните години, а тоа носи и резултати за сите вложувања и ангажирања во спортот. Екипите од јужниот сосед сè повеќе се активни во европските натпеварувања, додека...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ