ЕХФ

Познати саатниците за натпреварите – Македонија два пати во централен термин на ЕП

Женската репрезентација на Македонија ја очекува настапот на Европското првенство во Унгарија, Швајцарија и Австрија. Нашите ракометарки ќе играат во групата А, во Дебрецин, против домаќинот Унгарија, Турција и Шведска. ЕХФ го финализираше распоредот и саатниците...

Карбеска и Илиева ќе судат во четвртфиналето од Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за првите четвртфинални натпревари од Лигата на шампионите. Maкедонските судијки Силвана Карбеска и Марија Илиева добија задача на еден од најинтерсните средби во оваа фаза. Тие ќе го судат...

Николов и Начевски ќе му судат на европскиот шампион!

Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за четвртфиналните средби во Лигата на шампионите. Најдобрата судиска двојка Славе Николов и Ѓорѓи Начевски се делегирани за дуелот меѓу полскиот Келце и европскиот шампион Магдебург. ЕХФ за овој...

Голема доверба од ЕХФ – Митревски и Тодоровски ќе судат дерби во Лигата на...

Европската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за четвртфиналните средби од Лигата на Европа во машка конкуренција. За македонските арбитри Димитар Митревски и Благојче Тодоровски претстои голем предизвик во второто по ранг европско клупско натпреварување. Битолчаните...

ЕХФ донесе одлука за случајот на Драган Начевски – важи од денеска

Ракометниот Суд на Европската ракометна федерација денеска донесе одлука за случајот на Драган Начевски, кој се однесуваше на непријавувањето на прекршок. Начевски беше oслободен од функцијата претседател на Судиската Комисија во мај 2023, откако не...

Норвежанките го грабнаа трофејот во ЕХФ Евро Купот

Вторпат во второто издание, селекцијата на Норвешка го освои трофејот во ЕХФ Евро Купот и тоа без загубен натпревар. Европскиот шампион славеше на сите шест меча во конкуренција на Австрија, Унгарија и Швајцарија, а последната...

За фрлање предмети на терен казна од 4.000 евра

Европската ракометна федерација објави дека Дисциплинската комисија донела две одлуки за казни. Турската федерација е казнета со 4.000 евра по случувањата на квалификацискиот натпревар за СП 2025 против Италија одигран во Сердиван. Откако повеќе предмети од...

Евро задачи за браќата Илиевски и Металари

Европската ракометна федерација ги објави официјалните лица за претстојните натпревари од квалификациите за Европското првенство. Методија и Михајло Илиевски ќе судат натпревар од квалификациската група 1 што ќе се одигра во Ќазин. Станува збор за средбата...

Познати двојките за Ф4 во Лигата на Европа

Денеска во седиштето на Европската ракометна федерација во Виена беше извршена ждрепката за завршниот турнир во Лигата на Европа. Во првото полуфинале ќе се сретнат двете романски екипи - Глорија Бистрица и Дунареа Браила, па...

„Групата е поволна за нас, имаме шанси за пласман на ЕП“

Репрезентацијата на Литванија е еден од ривалите на македонската репрезентација во квалификациите за Европското првенство 2026. Литванија освен со Македонија, во квалификациите за ривали ги има уште Естонија и Словенија. Селекторот на Литванија, Гинтарас Савукинас, ја...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ