Магазин

Нов гигант во македонскиот ракомет – се фузирааат Вардар и Металург!

По примерот на битолските градски ривали Еурофарм Работник и Пелистер, кои се фузираа и веќе настапуваа под името Еурофарм Пелистер, на повидок е уште една фузија во македонскиот ракомет. Станува збор за големите скопски ривали...

Зорман доби несекојдневен подарок

Новинарот Лојзе Грчман работеше на биографијата за словенечкиот репрезентативец Урош Зорман. Тој ја заврши кариерата минатата сезона, а по не цела година неговата богата играчка кариера е овековечена на хартија. Авторот на книгата работеше три...

СЕДМЕРЕЦ : Да се игра или не, прашање е сега

1.Поместени термини со многу прашалници Пандемијата со CIOVID-19 го измести спортот од нормалниот колосек. Нешто е поместено и одложено, нешто е целосно откажано. Што се однесува до ракометот засега е извесно дека во март и...

Учиме ракомет на Инстаграм: Први лекции за најмалите во едно ВИДЕО

Додека трае паузата во светот на ракометот поради коронавирусот сите се обидуваат некако да ги анимираат своите читатели или гледачи и да го задржат нивното внимание бидејќи ситуацијата станува тешка и напната. Оттаму многу е...

Димитриоски: Од бебе сум со топка в раце, а од една година в сала

Репрезентативецот на Македонија, Димитар Димитриоски минатото лето од Металург се пресели во Вардар и сезонава игра во тандем со Тимур Дибиров на позицијата лево крило во редовите на актуелниот шампион од Лигата на шампионите...

Кога со добивка на грепка ќе го спасиш клубот од банкрот!

Ракометарката Луција Вистороп која игра во екипата на Зрињски во Босна и Херцеговина на многу невообичаен начин обезбеди нејзиниот клуб да се спаси од банкрот. Луција е сестра на Филип Вистороп кој настапува во Загреб....

КВИЗ: Колку добро го познавате Вардар?

Во недостиг на натпревари и вести за трансфери на ракометниот маркет, Европската ракометна федерација подготви интересен квиз за љубителите на ракометот. Се однесува на последното издание на завршниот турнир во Лигата на шампионите, на кој...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ