ЕУРО2020

Голем пресврт во Колдинг – светскиот првак Холандија на колена пред Србинките!

Репрезентациајта на Србија во дуел со Холандија го одигра првиот натпревар на првенството откако имаше проблеми со коронавирусот и одигра фантастично, додека во групата Б, Шпанија и Шведска одиграа максимално израмнет натпревар. Србија одигра возбудлив...

Русија се испоти за триумф над Чешка, Норвешка немаше милост за Германија

Во рамки од 2. коло на групата Д се сретнаа репрезентациите на Норвешка и Германија, селекции кои во првото коло остварија победи. Во дуел од групата Б, силите ги одмерија Русија и Чешка. Норвешка имаше...

ЕП 2020: Црна Гора не издржа против Франција, но затоа Хрватска приреди изненадување

Вториот ден на Европското првенство го донесе првото изненадување откако репрезентативките на Хрватска одиграа одличен натпревар и остварија голема победа против Унгарија со 24:22. До 17. минута од натпреварот Унгарија го диктираше резултатот и имаше...

ЕП 2020: Русија со фуриозен втор дел против „фуријата“, Германија и без селектор ја...

Репрезентациите на Германија и Романија го отворија Европското првенство 2020 за жени кое се игра во Данска со дуел од групата Д. Во рамки на групата Б се играше дерби дуелот помеѓу Шпанија и...

Ковид позитивни животни го шират вирусот на луѓе – ЕП менува локација!

Европското првенство за жени, кое е на програмата од 3 до 20 декември во Норвешка и Данска, нема да се игра во претходно најавените градови. Во Данска, тоа требаше да бидат Хернинг и Фредерикшавн,...
video

„Секоја секунда е важна, а Лазаров знае како да ја искористи последната“ (ВИДЕО)

Европската ракометна федерација се потсети на погодокот во последната секунда на капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров, на средбата против Украина. Во јануари на ЕП во Австрија, Лазаров буквално со звукот на сирената стрелаше...

Одредени шеширите пред ждрепката за ЕП 2020, Македонија ќе чека уште две години за...

Европската ракометна федерација реши да ги откаже квалификациите за женското ЕП кое во декември ќе се одигра во Данска и Норвешка, а денеска ги објави шеширите пред жрепката која е закажана за 18 јуни...
germanija

Генсхајмер: Останав без зборови, шокиран сум од промената

Откако Боб Хенинг застана во одбрана на селекторот Крисијан Прокоп после Европското првенство и најави дека тој останува да ја води репрезентацијата во Олимписките квалификации се случи изненадувачка смена на клупата. После две недели од...

„Дајте ни челинџ и нас, на тренерите – не само на судиите“

Селекторот на репрезетнацијата на Белорусија, Јуриј Шевцов сè уште не може да се помири со резултатот од последниот натпревар на Европското првенство против домаќинот Австрија. Шевцов има интересна идеја со која би можеле и тренерите...

Немаат ниту сала, а се расадник на еден куп сребрени Хрвати!

Целиот Балкан за време на Европското првенство живееше во ритамот на ракометот со оглед на тоа што сите поранешни републики беа учеснички на настанот во Австрија, Шведска и Норвешка. Сепак најмногу можеа да уживаат Хрватите...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ