СЕДМЕРЕЦ

СЕДМЕРЕЦ: Твит-импичмент

1. Една победа - еуфорија, еден пораз-гипс картон! Убаво е што Македонија е ракометна нација, ама дајте бре луѓе да олабавиме малку! Ниту една победа против Украина е за национална еуфорија, ниту пак еден пораз...

СЕДМЕРЕЦ: Селекторот и капитенот

1. На „четворка“ критично, на клупа ризично Останаа уште само три дена до почетокот, четири до првиот натпревар на македонската репрезентација на Европското првенство, овој пат распослано во Австрија, Шведска и во Норвешка, за нас...

СЕДМЕРЕЦ: Заминува бурната 19-ка, доаѓа „дупла“ 20-ка!

Со ракометарите ни почна, со ракометарите и ни завршува уште една година. Таква е традицијата и ни се допаѓа, посебно на оние трајно или макар и само декемвриско-јануарски посветени на оние нашите 20 х...

СЕДМЕРЕЦ: Виена колинг – Скопје чекa!

Од Стара Пазова до Словењ Градец ќе се токми составот на македонската репрезентација за ЕП. 1.Ќе се исплати ли ризикот на селекторот? „Подготвен сум да ризикувам и да уфрлам млади играчи на Европското првенство...“, најави селекторот...

СЕДМЕРЕЦ: СЕХА за сега…

Нексе го прегази Вардар, а Веспрем „падна“ два пати кај дебитантите, во Шабац и во Битола. Едниот е европски шампион другиот вицешампион, ама ова е СЕХА. 1.Битно или небитно? Шампионската 2019 година, Вардар натпреварувачки ја заврши...

СЕДМЕРЕЦ: Глобално и локално

Кумамото е друг свет за нас, ама Виена е блиску... 1.Јапонскиот Мундијал оддалеку Големите ракометни збиднувања за женската ракометна репрезентација на Македонија од 2012 наваму се далечни и недостижни, веќе и заборавивме како изгледа декемвриската ракометна...

СЕДМЕРЕЦ: Греота е…

Да се гледа Вардар во ваква ситуација, Гедбан да се кара со вардаровите навивачи... а, македонските таленти да чекаат зад него на ред! 1.Година за радост, година за жалост Вардар го одигра последниот натпревар во Лигата...

СЕДМЕРЕЦ: Карамбол

Судиите станаа директори, директорите си играат тренери, тренерите не се појавуваат на прес-конференции, па тука заменски улетуваат оперативни  менаџери... тоа што крилата станаа бекови сега веќе е најмал проблем... 1.Каде тече овој Вардар? Ништо од стабилизацијата...

СЕДМЕРЕЦ: Минималец и максималец

Од „десетката“ никако да се спасиме 1. Драма со среќен крај, за промена Ако по ништо друго, дебитантската сезона на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите, сигурно ќе биде запаметена по драматичните завршници со оној плус-минус...

СЕДМЕРЕЦ: Бод планина, пораз пустина

Планината е скопска, пустината викендов е битолска 1.Крилата на бековите Во нормална ситуација реми дома е загубен бод. Во „ненормална“ ситуација кога не можеш да составиш ни два бека на терен, тоа е бод како планина!...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ