СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2023

Франција со проверени сили ќе атакува на злато на СП 2023

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Франција, Оливие Крумболц, го објави списокот за настап на Светското првенство 2023. На списокот кај Крумбол партиципираат 20 ракометарки, седум од нив доаѓаат од францускиот шампион Мец, по три...

Мундијалот во Данска, Шведска и Норвешка без македонски судии

Светската ракометна федерација ги објави судиските двојки за претстојниот Мундијал во Данска, Шведска и Норвешка. ИХФ номинираше 23 судиски пара, од кои дури 15 доаѓаат од европскиот континент, што беше за очекување. Иако Македонија има три...

Познат составот на светскиот првак – Норвешка со Мерк, Херем, Офтедал ќе го брани...

Селекторот на Норвешка, Торир Хергеирсон, го објави списокот на ракометарки што ќе бидат дел од националниот тим на претстојното Светско првенство. Актуелниот светски шампион со силен тим ќе се обиде да го одбрани тронот, а...

Обрван со конкурентен тим ќе патува на Мундијалот 2023

Новиот селектор на женската репрезентација на Хрватска, Ивица Обрван, го објави списокот за настап на Светското првенство 2023, кое ќе се одржи во Данска, Норвешка и Шведска. Обрван за Мундијалот ќе може на најдобрите ракометарки,...

Сикора ги скина лигаментите, Унгарија без првиот голман на СП

Голманката на германскиот Битигхајм, Мелинда Сикора, нема да настапи на претстојното Светско првенство во Данска, Шведска и Норвешка. Унгарската репрезентативка ги скина лигаментите на дуелот од Лигата на шампионите меѓу нејзниот Битигхајм и данскиот Оденсе. Претстои...

43-годишната Лунде го пропушта домашниот Мундијал?

Голманката Катрин Лунде, би можела да го пропушти Светското првенство што ќе се игра во Данска, Шведска и Норвешка. Мундијалот е на програмата од 29 ноември до 17 декември во трите скандинавски земји, а 43-годишната...

Нема веќе бесплатно – секој пренос од СП ќе чини 5 евра

Претстојното Светско првенство што ќе се игра во Данска, Норвешка и Шведска, нема да биде бесплатно емитувано во Германија. Еден интернет канал ќе ги пренесува сите 112 натпревари од Мундијалот. Еден пренос ќе чини 5...

Данска со најдобриот состав ќе атакува на висок пласман на СП

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Данска, Јеспер Јенсен, го одреди конечниот список на ракометарки за настап на Светското првенство 2023. Јенсен на финалниот список стави 18 ракометарки, шест од нив се интернационалки, додека останатите...

Хрватска го доби „новиот Циндриќ“

Домаќинот на Мундијалот за кадети, Хрватска, стигна до полуфиналето на ова натпреварување без да загуби ниту еднаш на натпреварите од групната и главната рунда, но падна на клучниот испит во полуфиналето против Шпанија. Сепак го...

Пронајдени исчезнатите ракометари од Бурунди!

Хрватската полиција во текот на денешниот ден информираше дека меѓу десетте малолетници од Бурунди, кои побарале азил во Белгија, има двајца ракометни репрезентативци кои исчезнаа за време на СП во Хрватска. Постојат сомневања дека и...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ