СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2023

Македонија ќе игра во Полска, доби тешка група на Мундијалот!

Машката репрезентација на Македонија ги доби ривалите во групата за Светското првенство во 2023 во Полска и Шведска. Македонија ќе игра во групата Ф што ќе се игра во Краков со силната Норвешка, како и...

Македонија во мундијалска лотарија – каде и против кого на СП

Maшката репрезентација на Македонија ја очекува осмиот настап на Светско првенство. Ждрепката за Полска и Шведска, што ќе почне денеска од 17:00 часот, нашите ракометари ќе ја чекаат од вториот шешир. Тоа значи дека ги...

САД по 22 години ќе игра на Мундијалот, стана можен ривал на Македонија

Селекцијата на САД по 22 години обезбеди место на Светските шампионати, откако последен пат играше во 2001 година. САД славеше во финалниот натпревар од шампионатот на Северна Америка и Кариби против Гренланд со 32-26 и...

САД и Гренланд се борат за место на СП, една од нив ќе стане...

Репрезентациите на САД и Гренланд ќе се борат за место на Светското првенство во 2023 година, кое ќе се одржува во Полска и Шведска. Една од двете репрезентации ќе биде можен ривал на избраниците на...

Познати двојките за првиот бараж за СП 2023, Македонија ќе чека на ждрепка во...

Во седиштето на Европската ракометна федерација денеска беа одредени двојките за првиот бараж за Светското првенство што ќе се игра во Норвешка, Данска и Шведска во 2023 година. Ќе бидат одиграни девет двобои, а на...

ИХФ додели вајлд-карти: Словенија и Холандија добија мундијалски билет!

Светската ракометна федерација додели две вајлд-карти за Мундијалот во Полска и Шведска што ќе се игра во јануари 2023 година. Тие беа доделени за две европски селекции - Холандија и Словенија, кои беа елиминирани во...

Полесен пат до Мундијалот во 2023: Македонија директно во втор бараж

Европската ракометна федерација ги објави детали пред ждрепката за првиот бараж за Светското првенство во 2023 година што ќе се одржи во Данска, Норвешка и Шведска. Женската селекција на Македонија поради тоа што игра на...

Куба, Гренланд, САД и Мексико во борба за мундијалски билет

Ракометниот шампионат на Северна Америка и Кариби ќе се одржи од 26 до 30 јуни во Мексиканскиот олимписки спортски центар во Мексико Сити. Четири земји, Куба, Гренланд, Мексико и САД ќе се натпреваруваат, а победникот...

Потврдено: Македонија од втор шешир ја чека ждрепката за СП во Полска и Шведска!

Maшката репрезентација на Македонија ја очекува осмиот настап на Светско првенство. Ждрепката за Полска и Шведска, нашите ракометари ќе ја чекаат од вториот шешир. Тоа значи дека ги избегнуваат Хрватска, Катар, Белгија, Португалија, Црна Гора,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ