СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2023

Судбината на Македонија на СП во рацете на Шмал и Висландер

Македонија го задржува континуитетот со настапи на големите репрезентативни натпреварувања, а следен голем настан на кој ќе игра нашата репрезентација е Светското првенство во Полска и Шведска во 2023 година. Ждрепката за Светското првенство ќе...

Во Полска претставен трофејот за Светското првенство во 2023 година (ФОТО)

На големо течат подготовките за Светското првенство во јануари.Oткако пред неколку недели беше претствена „црвената верверица“ која ќе биде маскотата на Светското првенство, сега претставен беше и трофејот наменет за победникот на турнирот. На 28-то...

Кашпарек: Се уште боли поразот од Македонија, бевме фаворити…

Репрезентацијата на Македонија се пласираше на Светското првенство кое ќе се игра на почетокот на 2023 година во јануари. Во баражот прво ги елиминиравме Романците, а потоа Чесите. Чешка можеби и самата се сметаше за...

Македонија ги елиминираше, сега бараат вајлд-карта за Мундијалот!

Досега се познатии 24 селекции што ќе играат на Мундијалот во Полска и Шведска следната година, допрва ќе се одиграат Африканското и првенството на Северна Америка и Кариби, а ИХФ има на располагање и...
video

Како Грција изгоре во „пеколот“ во „Морача“ (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Црна Гора по пауза од девет години повторно ќе биде дел од светската ракометна мапа откако во реванш натпреварот од бараж двомечот за СП против Грција оствари убедлив триумф од 33:25, со...
video

ПОСЛЕДЕН ТАНЦ НА „БАЛЕРИНАТА“: 7.000 навивачи, вардарци, другарите…го испратија Стоилов во репрезентативна пензија (ФОТО)

Македонската репрезентација од октомври кога ќе почнат квалификациите за ЕП 2024 ќе има нов капитен. Тоа ќе се случи бидејќи Лазаров најави дека ќе се повлече од терените, а Стоилов ја најави репрензентативната пензија. Легендарниот пивот...

Чесите разочарани: Знаевме дека ги „имаме“ Македонците, но…

Македонија ја победи Чешка со 27-25 во реванш средбата од баражот за Светското првенство и обезбеди пласман на Мундијал. Селекторот на Чешка, Хавиер Сабате, вели дека неговите момци пропуштиле неколку прилики да се вратат комплетно...

ЗАСЛУЖЕНО: Репрезентативците ќе поделат 50.000 евра, РФМ со премија за пласманот на СП

Македонија со победата над Чешка со 27-25 во реваншот од баражот за СП, обезбеди по осми пат место на Мундијалот. Во пресрет на овој двомеч, Ракометната федерација на Македонија вети премија од 50.000 евра за...
video

Еуфорија во соблекувалната – претседателот на РФМ славеше со ракометарите (ФОТО)

Машката репрезентација на Македонија оствари победа против Чешка, со два гола разлика, 27:25, во реванш средбата од баражот и успеа во зацртаната цел, обезбеди пласман на Светското првенство следната година во Шведска и Полска. Македонија...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ