Анализа

ЕП 2022: Група Б – Балканско-скандинавски двобои, домаќинот на тежок испит

Денес ќе започне Европското првенство во женска конкуренција, на кое нашата држава заедно со Словенија и Црна Гора ќе бидат ко-организатори на континенталниот собир и ќе ги угостат најдобрите европски репрезентации, вкупно 16. Во првата...

ЕП 2022: Група А – Toп фаворитот брани, останатите напаѓаат

На 4 ноември ќе започне Европското првенство во женска конкуренција, на кое нашата држава заедно со Словенија и Црна Гора ќе бидат ко-организатори на континенталниот собир и ќе ги угостат најдобрите европски репрезентации, вкупно...

ПРЕСИНГ: Ракометот уште еднаш го разубави јануари, луѓето што го водат – најголеми „душмани“

Норвежанецот Глен Солберг и ја донесе на Шведска петтата европска титула после 20 години пауза, зацврстувајќи ја на лидерското место по бројот на освоени златни медали, со состав кој, кога беше соопштен пред една...

ПРЕСИНГ: Рибера го „насамари“ Јакобсен, Готфридсон ја потврди врвната класа

Ракометот уште еднаш ја покажа целата своја убавина, презентирајќи го целиот свој квалитет, возбудливост, атрактивност и незивесност, и докажувајќи дека, сè уште, е неоправдано надвор од големиот спортски циркус каде владеат бизнисот и финансиите....

ПРЕСИНГ: Со сегашниот начин на тренинг и физичка подготвеност, регионов долго нема да биде...

Во светот на ракометот ништо ново. Полуфиналистите на последниот светски шампионат, по ист распоред ќе разигруваат за поделба на одличјата. Ако Данска и Шведска беа во кругот на селекции кои би требало да бидат...

ПРЕСИНГ: Кога „резервистите“ се подобри од “ѕвездите”, а карактерот не признава фаворити

Второто коло поделено во два дена е комплетирано со вчерашните дуели во кои нависитина имаше што да се види. Лично, навикнувајќи се на ситуацијата со Ковид „циркусот“ на позитивини-негативни играчи се обидувам да ја...

ПРЕСИНГ: Црна Гора во посериозни „математики“ за евентуален висoк пласман

Синоќа се одигра првото коло од втората фаза на европското првенство во Унгарија и Словачка. Две работи се карактеристични за ова прво коло. Првата е дека продолжува трендот на пријавување на позитивни ракометари на...

ПРЕСИНГ: Актуелните титулари фаворити, Скандинавците без право на грешка

Заврши првата фаза од Eвропското првенство во ракомет, кое овој јануари се одржува во Унгарија и Словачка. Како ретко кога во минатото, иако самото натпреварување се одржува во две европски земји, вторaта фаза ќе...

ПРЕСИНГ: Македонија тргна со реформирање, дали е вистински изборот на играчи

Синоќа заврши првенството за нашата најуспешна национална селекција. Последен противник во групната фаза беше големиот фаворит за освојување на ЕП, репрезентацијата на Данска. Противник против кој, очекувано, не можевме да согледаме колку напреднала и...

АНАЛИЗА АЛЕКСАНДАР ЗАРКОВ: И со втора постава Данска беше пресилна

Во натпревар кој беше без резулатски карактер селекторот на Данска искористи можност да ги одмори главните ракометари и да им даде шанса на оние кои играа помалку на првите две средби. За нашите момци...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ