Анализа

ПРЕСИНГ: Кацига на глава и издржете ги ударите!

Пораз како пораз од Египет е прифатлив овој момент, меѓутоа начинот на кој се изгуби е загрижувачки. Односот кон репрезентативниот и национален дрес е под секој критериум. Залудни беа сите ветувања од страна на...

Кaко изгледа кога Јапонија во напад го има Циндриќ!

Tретиот ден на СП навидум требаше да биде еден рутински ден на првенството каде освен натпреварот Тунис-Полска, во другите имавме изразити фаворити. Ама не секогаш „домашниот есап излегува ист и на пазар“. Главните фаворити за...

Кога „источен блок“ игра скандинавски ракомет

Отсуството на една од најголемите ѕвезди на светскиот ракомет, Никола Карабатиќ, ги подгреа надежите на останатите репрезентации дека многу полесно ќе излезат на крај со француската репрезентација. Бледите партии пред се против Србија во...

Анализа за Европскиот првак: Системот на Шпанија е победнички, од него сите може да...

Шпанија стигна до одбрана на титулата и се впиша во историјата веднаш до Шведска, а на ова првенство докажа дека системот којшто го имаат е репер за секоја друга земја и едноставно треба да...

Анализа за Македонија на ЕП: Имаме пад, кој мора брзо да го запреме

После освојувањето на 3. место во групата треба набрзо да се види што и како понатаму. Треба да се смират прво главите, да се направи анализа, а оние што го одбраа тандемот Брестовац-Матлиески да...

Aнализа на мечот Македонија – Австрија: Пајович нè надмудри, моравме да бидеме подготвени

За овој натпревар за анализа е само првото полувреме бидејќи во второто веќе сè беше готово. Многу е тешко веднаш после еден ваков натпревар да се каже што и како, па може да се каже...

Анализа на мечот Македонија-Чешка: Имавме контрола, потоа Чешка не нападна во средина…

Анализира за 24ракомет: Горан Андоновски Натпревар со две сосема различни полувремиња. Одлично прво во кое сè беше речиси перфектно и второ во кое исто како и на првиот меч имавме пад во играта. Во првите 30...

Анализа на мечот Македонија – Украина: Одбраната драстично падна, ни треба класичен дефанзивец

Анализира за 24ракомет: Горан Андоновски Секој почеток на големо натпреварување е тежок, а ние одигравме некако во грч. Според мене голема храброст на селекторот што се реши да го постави Никола Митревски на голот. Сепак,...

Еуро 2020: Украина e можност за убав старт, Македонија е изразит фаворит утре

Кога ќе се спомене украинскиот машки ракомет, прво нешто што ми доаѓа да помислам се имињата на Виталиј Нат, Олек Велики, Лочман, Петренка, Бутко... Тоа е само еден дел од генерацијата 1976 и помлади,...

ЕУРО2020: Талески и Кузмановски ќе блеснат во Виена

Репрезентацијата на Македонија е веќе искусна со константно учество на последните четири Европски првенства. Составена е од познати играчи. Не верувам дека селекторот ќе ескпериментира со внесување на млади сили. Очекувам како и секоја...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ