Анализа

Анализа на Горан Андоновски: Викаме дека играме модерен ракомет, ама тоа не го видовме…

Сигурно дека на сите ни е тешко да коментираме по пораз на нашата репрезетација. Но, ова е пораз од Норвешка една од најквалитетните селекции и кандидат за медал на ова Светско првенство. Натпреварот го почнавме...

ПРЕСИНГ: Исланд може да ги расипе сметките на четирите гиганти, Србија највисоко пласирана од...

Кој се селекциите, кои можат да им ги „расипат сметките“ на горенаведените владетели со светскиот ракомет? Во прв ред, селекцијата на Исланд, како фаворит од сенка за полуфинале, Норвешка и соседот Србија со шпански...

Славко Голужа за ГРУПА Е: За првото место ќе решаваат нијанси, Србите со Херона...

Познати се два фаворити од оваа група за следната фаза тоа се Србија и Германија. Овие две репрезентации имаат поголемо искуство во однос на Катар и на Алжир. Играчите на овие селекции играат во...

Стевче Алушовски за ГРУПА А: Шпанија е фаворит, Иран со карактерот на Вујовиќ по...

Групата А ја предводи актуелниот европски вицепрвак и бронзените од светското во Египет 2021, репрезентацијата на Шпанија. На ова Светско првенство кое обезбедува квалификации за Олимписки игри тие се фаворити. Ја гледам Шпанија како...

ЕП 2022: Група Д – Црна Гора со спој на младост и искуство против...

Во текот на вчерашниот ден започна Европското првенство 2022 во женска конкуренција, а денес репрезентацијата на Македонија, како и останатите репрезентации од Ц и Д групата ќе ги одиграат првите натпревари на континенталниот собир. Домаќин...

ЕП 2022: Група Ц – Maкедонија против освојувачи на европски, светски и олимписки медали

Во текот на вчерашниот ден започна Европското првенство 2022 во женска конкуренција, а денес репрезентацијата на Македонија, како и останатите репрезентации од Ц и Д групата ќе ги одиграат првите натпревари на континенталниот собир. Домаќин...

ЕП 2022: Група Б – Балканско-скандинавски двобои, домаќинот на тежок испит

Денес ќе започне Европското првенство во женска конкуренција, на кое нашата држава заедно со Словенија и Црна Гора ќе бидат ко-организатори на континенталниот собир и ќе ги угостат најдобрите европски репрезентации, вкупно 16. Во првата...

ЕП 2022: Група А – Toп фаворитот брани, останатите напаѓаат

На 4 ноември ќе започне Европското првенство во женска конкуренција, на кое нашата држава заедно со Словенија и Црна Гора ќе бидат ко-организатори на континенталниот собир и ќе ги угостат најдобрите европски репрезентации, вкупно...

ПРЕСИНГ: Ракометот уште еднаш го разубави јануари, луѓето што го водат – најголеми „душмани“

Норвежанецот Глен Солберг и ја донесе на Шведска петтата европска титула после 20 години пауза, зацврстувајќи ја на лидерското место по бројот на освоени златни медали, со состав кој, кога беше соопштен пред една...

ПРЕСИНГ: Рибера го „насамари“ Јакобсен, Готфридсон ја потврди врвната класа

Ракометот уште еднаш ја покажа целата своја убавина, презентирајќи го целиот свој квалитет, возбудливост, атрактивност и незивесност, и докажувајќи дека, сè уште, е неоправдано надвор од големиот спортски циркус каде владеат бизнисот и финансиите....

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ