Анализа

ПРЕСИНГ: Актуелните титулари фаворити, Скандинавците без право на грешка

Заврши првата фаза од Eвропското првенство во ракомет, кое овој јануари се одржува во Унгарија и Словачка. Како ретко кога во минатото, иако самото натпреварување се одржува во две европски земји, вторaта фаза ќе...

ПРЕСИНГ: Македонија тргна со реформирање, дали е вистински изборот на играчи

Синоќа заврши првенството за нашата најуспешна национална селекција. Последен противник во групната фаза беше големиот фаворит за освојување на ЕП, репрезентацијата на Данска. Противник против кој, очекувано, не можевме да согледаме колку напреднала и...

АНАЛИЗА АЛЕКСАНДАР ЗАРКОВ: И со втора постава Данска беше пресилна

Во натпревар кој беше без резулатски карактер селекторот на Данска искористи можност да ги одмори главните ракометари и да им даде шанса на оние кои играа помалку на првите две средби. За нашите момци...

ПРЕСИНГ: Меч за БЛАГОДАРАМ за Жути

ИЛИ СОЗДАВАМЕ ИГРАЧИ ИЛИ ГО ПРЕЦЕНИВМЕ НИВНИОТ КВАЛИТЕТ ВО МОМЕНТОВ Поминаа повеќе од 36 часа од натпреварот со репрезентацијата на Црна Гора, тензијата околу „несреќниот“ пораз би требало да го ставиме „ад акта“. Имајќи предвид...

ПРЕСИНГ: Стартната тактичка поставеност и пресуди на Македонија

На маката се познаваат јунаците, изрека која многу често ја користеше, сега селекторот, во текот на кариерата, во моменти кога нашиот национален тим ќе извојуваше епска победа на некое големо натпреварување. Во насока на...

ПРЕСИНГ: Германија сигурна, Исланд застрашувачки – Македонија по првите бодови на ова ЕП

ГОЛА И КАРАЛЕК ЗА РАКОМЕТНИ УЧЕБНИЦИ, ГЕРМАНИЈА СО ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ НА ВОЛФ ДО ТРИУМФ НАД БЕЛОРУСИЈА Хафнер, Кун, Винчек, Гола, заедно со „страшниот“ Волф и понатаму се доволна база на играчи да ја сметаме Германија...

ПРЕСИНГ: Лазаров го надмудри Врањеш, но за победа мораше да селектира пофункционална клупа

Добредојдовте во мојата најнова ПРЕСИНГ колумна на стартот на ЕП во Унгарија и Словачка И дефинитивно, македонскиот ракометен национален тим влегува во една нова ера. По повеќе од 20 години репрезентативна кариера, принудно, поради повреда...

АНАЛИЗА: Желни сме за докажување, не знаевме кога да ја смириме топката!

„Самиот старт на мечот беше со доза на нервоза. Словенците делуваа малку индиспонирани, а ние имавме многу позитивно отворање (3:0, 4:1) и тоа траеше десетина минути благодарение на одличните одбрани на Мартин Томовски. Според...

ПРЕСИНГ: Против Словенија во натпревар „да се биде или не“ на големиот православен празник

„Ако  игра  мечката  пред  вратата  од  комшијата,  ќе  заигра  и пред  твојата“ – вели една народна поговорка. На ден пред самото тргнување за Дебрецин, каде што нашиот национален тим ќе ги игра натпреварите од „А“...

ПРЕСИНГ: Лазаров мора да одбере “помало зло, заради заедничко подобро”

Интересни реакции предизвика мојот коментар во првата колумна ПРЕСИНГ за специјализираниот ракометен портал 24Ракомет, со коментари дека пласманот во втората рунда, а уште повеќе атакот на највисок пласман на големите смотри е преголем залак...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ