Анализа

ПРЕСИНГ: Меч за БЛАГОДАРАМ за Жути

ИЛИ СОЗДАВАМЕ ИГРАЧИ ИЛИ ГО ПРЕЦЕНИВМЕ НИВНИОТ КВАЛИТЕТ ВО МОМЕНТОВ Поминаа повеќе од 36 часа од натпреварот со репрезентацијата на Црна Гора, тензијата околу „несреќниот“ пораз би требало да го ставиме „ад акта“. Имајќи предвид...

ПРЕСИНГ: Стартната тактичка поставеност и пресуди на Македонија

На маката се познаваат јунаците, изрека која многу често ја користеше, сега селекторот, во текот на кариерата, во моменти кога нашиот национален тим ќе извојуваше епска победа на некое големо натпреварување. Во насока на...

ПРЕСИНГ: Германија сигурна, Исланд застрашувачки – Македонија по првите бодови на ова ЕП

ГОЛА И КАРАЛЕК ЗА РАКОМЕТНИ УЧЕБНИЦИ, ГЕРМАНИЈА СО ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ НА ВОЛФ ДО ТРИУМФ НАД БЕЛОРУСИЈА Хафнер, Кун, Винчек, Гола, заедно со „страшниот“ Волф и понатаму се доволна база на играчи да ја сметаме Германија...

ПРЕСИНГ: Лазаров го надмудри Врањеш, но за победа мораше да селектира пофункционална клупа

Добредојдовте во мојата најнова ПРЕСИНГ колумна на стартот на ЕП во Унгарија и Словачка И дефинитивно, македонскиот ракометен национален тим влегува во една нова ера. По повеќе од 20 години репрезентативна кариера, принудно, поради повреда...

АНАЛИЗА: Желни сме за докажување, не знаевме кога да ја смириме топката!

„Самиот старт на мечот беше со доза на нервоза. Словенците делуваа малку индиспонирани, а ние имавме многу позитивно отворање (3:0, 4:1) и тоа траеше десетина минути благодарение на одличните одбрани на Мартин Томовски. Според...

ПРЕСИНГ: Против Словенија во натпревар „да се биде или не“ на големиот православен празник

„Ако  игра  мечката  пред  вратата  од  комшијата,  ќе  заигра  и пред  твојата“ – вели една народна поговорка. На ден пред самото тргнување за Дебрецин, каде што нашиот национален тим ќе ги игра натпреварите од „А“...

ПРЕСИНГ: Лазаров мора да одбере “помало зло, заради заедничко подобро”

Интересни реакции предизвика мојот коментар во првата колумна ПРЕСИНГ за специјализираниот ракометен портал 24Ракомет, со коментари дека пласманот во втората рунда, а уште повеќе атакот на највисок пласман на големите смотри е преголем залак...

АНАЛИЗА: Дуелот меѓу Македонија и Црна Гора ќе даде одговор за многу дилеми

„Кога беа извлечени групите селекторот на Данска си размислувал: „Добро е! Имам лесна група, ќе поминам во вториот круг, мора да бидеме паметни, не смееме да направиме некоја грешка!“ Данците пак се кандидати за титула Селекцијата...

АНАЛИЗА: Унгарија го живее својот евро-сон

Делумниот поглед на составот на екипите во Групата Б ни дава до знаење дека Португалија и Унгарија се фаворит за пласман во следната фаза од натпреварувњет, но сите љубители на ракометот добро знаат колку...

АНАЛИЗА: Франција и Хрватска се фаворити, но Србија се „разбуди“…

Корона вирусот влијаеше многу на спортот, посебно на ракометот, а тоа се виде и на Светското првенство во Египет во јануари, а се гледа и во Лигата на шампионите. Oд оној момент кога рекоа...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ