Почна новата сезона во Лигата на шампионите, изненадувањето се случи во Порто

Составот на Порто кој во новаа сезона од Лигата на шампионите влезе со амбиции за да дојде до висок пласман, уште на стартот имаше кикс, а истиот се случи против Елверум за кој игра Лук Абало.

Ова е најава за интересна средба во следното коло во Скопје. В четврток Елверум гостува кај Вардар, па затоа уште сега е јасно дека ќе биде возбудливо.

Во првото коло имаше неколку дуели кои до последен момент беа неизвесни, а сите резултати можете да ги видите во продолжение.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГРУПА А

МЕШКОВ БРЕСТ – ВАРДАР          24:22

ФЛЕНЗБУРГ – КЕЛЦЕ       31:30

ПОРТО – ЕЛВЕРУМ          28:30

ПИК СЕГЕД – ПСЖ            одложено

ПозЕкипаБ.НПРЛБ
1ФЛЕНСБУРГ8540112
2КЕЛЦЕ7531110
3ПОРТО552127
4МЕШКОВ452032
5ВАРДАР 1961331114
6ПСЖ ХЕНДБОЛ341124
7ПИК СЕГЕД231023
8ЕЛВЕРУМ241033

ГРУПА Б

ЦЕЛЈЕ – АЛБОРГ               29:31

НАНТ – ВЕСПРЕМ             24:28

ППД ЗАГРЕБ – КИЛ          21:31

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – БАРСЕЛОНА        25:30

ПозЕкипаБ.НПРЛБ
1ВЕСПРЕМ8440012
2АЛБОРГ854012
3БАРСА633009
4КИЛ643019
5НАНТ241033
6ЦЕЛЈЕ251043
7МОТОР030030
8ППД ЗАГРЕБ040040