Дабески донесе бод за Драчево по херојски камбек, Младост убедлив со Партизан

Тимот на Драчево иако губеше со шест гола разлика на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров, на крајот успеа да извлече бод, 26-26, благодарение на Филип Дабески, кој се врати во ростерот на драчевци по повредата.

Ѓорчепетровци водеа со 14-9 на паузата, потоа и 17-11, а како одмминуваше времето така Драчево стануваше поопасен и ја намалуваше негативата. Израмнија на 22-22, а потоа се играше гол за гол во последните десетина минути.

Домаќинот водеше со 26-25, имаше тајм-аут и напад, но не беше реализиран по одбраната на голманот на Драчево, а потоа останаа шест секунди за напад на Драчево. По тајм-аутот, гостите се обидоа да организираат победнички напад но немаше време.

Најдобри стрелци во домашниот тим беа Никола Иванов со 11 голови, како и Стефан Нацев и Мартин Бучуковски со по четири. Во составот на Драчево се истакнаа Ѓорѓи Дука со седум и Лазар Стојанов со шест погодоци.

Младост Богданци немаше големи проблеми и го совлада регионалниот ривал Партизан Гевгелија со убедливи 35-21. Гевгеличани успеаваа во првите петнаесетина минути до 7-7, но потоа се беше во знакот на домашните.

До паузата богданчани стигнаа до плус четири, 14-10, а во вториот дел комплетно го надиграа противникот. Димитар Пеев со седум гола и Ѓорѓе Ѓуриќ со шест погодоци го предводеа Младост, додека Васил Зајков со осум погодоци беше најдобар стрелец во Партизан Гевгелија.