Чаир како на тренинг ја совлада Гевгелија за 20-та сезонска победа

Ракометарките на Чаир во натпревар од 24. коло од Женската лига одиграа како на тренинг против Гевгелија, триумфираа со 42 гола разлика, 58:16.

Избраничките на Басри Љатифи во првиот дел постигнаа дури 31 гол, а во вториот дел три гола помалку од првото полувреме, односно 28.

До крајот од сезоната треба да се одиграат уште две кола, а тимот на Чаир за последни ривали ги има Шампион и Астибо.

Најефикасна во составот на Чаир беше Леонара Рахмани со 12 погодоци, девет додаде Стефанија Ѓеоргиевска, по осум запишаа Јасмина Попова и Бојана Диневска.

Во таборот на Гевгелија единствено расположена беше Благица Ступар, која во мрежата на гостинките постигна десет погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243