Свет

Македонија имаше свој претставник во финалето на Мундијалот

Денеска беше спуштена завесата на Светското првенство за кадетки во Скопје, откако во финалниот натпревар славеше Јужна Кореја против Данска со 31-27. Македонија не играше на завршните натпревари, но нашата земја имаше свој претставник во...

Јужна Кореја е нов светски првак, се радува на злато во Македонија

Репрезентацијата на Јужна Кореја го освои Светското кадетско првенство, на кое нашата држава беше домаќин, откако во финалето ја совлада Данска, со резултат 31:27 (15:15). Натпреварот беше проследен со многу пресврти, посебно во првите...

Бројки на Македонија: Ризоска нај стрелец, Чурлиновска во ТОП 3 голманки на СП, сестрите...

Пред финалниот ден и битките за медали, иако ракометот е колективен спорт ќе направиме краток преглед на индивидуалните постигнувања на македонските репрезентативки и ќе разгледаме неколку статистички показатели. На седум меча дадовме 193 гола, Ризоска...

СП кадетки: Данска и Јужна Кореја ќе се борат за трофејот на Мундијалот во...

Репрезентациите на Данска и Јужна Кореја ќе играат за првото место на Светското првенство за кадетки во Македонија, откако во полуфиналните дуели беа подобри од Холандија, односно Унгарија. Токму двете репрезентации играа финале на...

Савевски: Само со игра како во вториот дел можеме да одиме напред

Женската кадетска репрезентација на Македонија го заврши настапот на Мундијалот во Скопје на 12 место по поразот од селекцијата на Хрватска со 32-28. По слабото прво полувреме кога губеа со десет гола, македонските ракометарки одиграа...

Пораз од Хрватска за крај, Македонија заврши на 12. место на СП!

Женската кадетска репрезентација на Македонија го заврши настапот на Мундијалот во Скопје на 12 место по поразот од селекцијата на Хрватска со 32-28. По слабото прво полувреме кога губеа со десет гола, македонските ракометарки...

СП кадетки: „Фенерот“ за Алжир, Норвежанките се деветти на Мундијалот

Во трите скопски сали се одиграа осум натпревари, односно првата половина од денешната програма на Мундијалот за кадетки во Скопје. Тоа беа осум натпревари за пласман. Во битката за 31 место, Уругвај славеше против Алжир...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Без Велкова против Хрватките, се враќа Равојска

Женската кадетска репрезентација на Македонија денеска го игра последниот натпревар на Светското првенство во Скопје. Селекторот Љубомир Савевски го одбра составот за овој дуел, а нема да може да смета на повредената Ива Велкова. На нејзиното...

Божиновски и Начевски ќе судат полуфинале на СП!

Македонската двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе има голем предизвик во судиската кариера. Светската ракометна федерација ги делегираше да судат на една од полуфиналните средби на кадетскиот женски Мундијал што се одржува во Скопје. Тие...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ