Свет

Беше на мета на Вардар, најдобар стрелец на СП Македонија, а сега стана и...

На последнинот ден од Супер глоуб, беше прогласен и најдобриот стрелец на неофицијалното Светско клупско првенство. Тоа е левиот бек на Ал Калеј од Саудиска Арабија, Хасан Кадах, кој постигна дури 45 гола на четирите...

Магдебург го одбрани трофејот на Супер Глоуб и си лапна 400.000 долари!

Бундеслигашот Магдебург го одбрани трофејот на неофицијалното Светско клупско првенство, Супер Глоуб, откако во натпревар со 80 погодоци и продолжение од десет минути, славеше над европскиот првак Барса со 41-39. Претходно регуларниот дел заврши...

Магдебург и Барселона повторно ќе ја водат битката за титулата на Супер Глоуб

Ланските финалисти од Супер Глоуб турнирот, екипите на Магдебург и Барселона, годинава повторно ќе играат во финалето на ова натпреварување. Бундеслигашот во првото полуфинале беше убедлив против египетскиот Ал Ахли со 36:28 (18:17). Во второто полуфинале...

Нова потврда дека се најдобри: Начевски и Николов ќе судат на СП 2023

Најдобрата македонска судиска двојка Славе Николов и Ѓорѓи Начевски ќе бидат дел од официјалните лица на претстојното Светско првенство во Полска и Шведска. Низата што започна од 2005 година ќе продолжи и во 2023 година,...

Ал Ахли и без Дејвис до полуфинале, ќе излезе на мегдан на Магдебург

Новиот стратег на египетскиот Ал Ахли, Давид Дејвис, не го води тимот на Супер Глоуб, но и без него овој состав успеа да стигне до полуфиналето на неофицијалното светско клупско првенство. Ал Ахли триумфираше во...

Келце ќе ја предизвика Барселона во полуфиналето на Супер Глоуб

Двете екипи кои играа во финалето на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите во минатата сезона, Барселона и Келце, ќе се сретнат во полуфиналето од Супер Глоуб турнирот, кој се одржува во Саудиска Арабија. Полскиот...

Атанасовски без грешка против освојувачот на трофејот во ЛЕ

Тимот на Ал Мудар, каде што тренер е Зоран Кастратовиќ, а игра Стефан Атанасовски, го загуби вториот натпревар на Супер Глоуб. Освојувачот на трофејот во Лигата на Европа, Бенфика, славеше против Ал Мудар со убедливи...

„Гаучосите“ со трофеј се наострија за СП и дуелите со Македонија, Норвешка и Холандија

Селекцијата на Аргентина го освои трофејот на Јужно Американските игри што се одржаа во главниот град на Парагвај, Асунсион. Покрај домаќинот и Аргентина, играа уште Чиле, Уругвај и Венецуела, а Бразил бидејќи имаше обезбедено место...

Македонски ракометар игра на Супер Глоуб

Од вчера во Џеда во Саудиска Арабија се игра неофицијалното светско клупско првенство во ракомет, Супер Глоуб. Македонија има еден ракометар на овој турнир, а тоа е кружниот напаѓач Стефан Атанасовски, кој настапува за составот...

Без изненадувања на Супер Глоуб, Барса им даде 50 гола на „министрите“

На првиот ден од неофицијалното Светско клупско првенство, Супер Глоуб, немаше изненадувања и беа постигнати очекувани резултати. Бранителот на тронот, Магдебург имаше победнички старт против Сиднеј од Австралија и славеше со 41-23. Европскиот првак Барселона му...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ