Свет

СП младинки: Без изненадувања на првиот ден

Денес во Словенија започна Светското првенство за младинки до 20 години, кое ќе се одржува до 3 јули. На првите натпревари од младинскиот Мундијал, победа остварија репрезентациите на Јапонија, Холандија, Шведска, Аргентина, Данска, Норвешка,...

Ракометарите и ракометарките пристигнаа во Оран, ќе имаат една недела за адаптација

Машката и женската репрезентација на Македонија синоќа пристигнаа во Оран, каде што ќе се играат Медитеранските игри. Македонската делегација, во која беа и ракометните селекции патуваше со чартер лет до алжирскиот град, а избраниците на...

Стартува шампионатот на Северна Америка и Кариби, победникот е можен ривал на Македонија на...

Ракометниот шампионат на Северна Америка и Кариби ќе се одржи од 26 до 30 јуни во Мексиканскиот олимписки спортски центар во Мексико Сити. Четири земји, Куба, Гренланд, Мексико и САД ќе се натпреваруваат, а победникот...

Методија и Михајло Илиевски ќе делат правда на Медитеранските игри

Покрај машката и женската репрезентација, Македонија ќе има уште двајца претставници на Медитеранските игри. Станува збор за судиите Методија и Михајло Илиевски, кои ќе делат правда на ракометниот турнир во Алжир. Тие минатата сезона добија ЕХФ...

Савевски одбра за Медитерански игри – 16 ракометарки ќе играат во Оран

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, ги одбра 16 ракометарки што ќе настапат на Медитеранските игри во Алжир. Дамите заминуваат за Оран вечерва во 23:00 часот заедно со цела македонската делегација, а од...

Лазаров одбра 16 ракометари за Медитерански игри – еве кои ќе играат во Оран

Селекторот на машката репрезентација на Македонија, го одреди ростерот на ракометари што ќе бидат дел од Медитеранските игри во Оран. Во Алжир вечерва во 23:00 часот ќе патуваат 16 ракометари, а оние што се појавија...

Хрватска и Шпанија се закитија со злато на младинските СП во ракомет на плажа

Репрезентациите на Хрватска и Шпанија ги освоија златните медали на младинскиот Мундијал во ракомет на плажа, кој се одржуваше во Грција. Машката репрезентација на Хрватска во финалето беше подобра од Бразил, со 2-1 во сетови. Третото...

Рибера направи уште две измени во тимот пред двобоjoт со Македониja

Селекторот на репрезентацијата на Шпанија, Жорди Рибера направи уште две измени во составот кој го подготвува за Медитеранските игри кои ќе се одржат во Алжир. Претходно исто така Рибера го менуваше составот кој првично го...

Поранешен „бомбардер“ на Металург се сели во Кувајт

Поранешниот ракометар на Металург и репрезентативец на Австрија, Јанко Божовиќ својата кариера ќе ја продолжи во Кувајт, во екипата на Ал Сулаибикат. Десниот бек во Кувајт заминува од Гумерсбах каде што настапуваше од 2019 година....

Пред да дојде во Еурофарм Пелистер, Хосни ќе игра за клуб од Кувајт

Репрезентативецот на Тунис, Усама Хосни, пред да пристигне во Еурофарм Пелистер, ќе има краток ангажман во клубот од Кувајт, Ал Кадисија. Новиот ракометар на „фармацевтите“ ќе настапи за Ал Кадисија на Азиското клупско првенство што...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ