Свет

Олимписките квалификации во март во 2021 година

Натпреварите кои беа предвидени да се одиграат во април ќе се играат од 12 до 14 март следната година. Ова е потврден термин, а од Германија се огласија дека нема да вршат измена на...

Колку вајлд-карти ќе има ИХФ за Мундијалот во Египет – две, три или четири?

Лавина реакции предизвика одлуката на Европската ракометна федерација да ги одложи квалификациите за место на Мундијалот во Египет следната година поради коронавирусот. Од ЕХФ беа децидни дека поради натрупаниот календар не може да се...

ЕХФ ги откажа, а ИХФ ги одложи квалификациите за Светското првенство во Египет!

Лавина реакции предизвика одлуката на Европската ракометна федерација да ги одложи квалификациите за место на Мундијалот во Египет следната година поради коронавирусот. Од ЕХФ беа децидни дека поради натрупаниот календар не може да се најде...

Веселин Вујовиќ само трет, Магнус Висландер е најдобар во светот на сите времиња

Дневниот спортски весник од Шпанија „Ас“ направи избор на најдобрите ракометари на сите времиња, а во овој избор се најдоа доста познати имиња на ракометот во последните 40 години. На врвот на листата се најде...

Каденас со Аргентина до Токио

Селекторот на машкта репрезентација на Аргентина, Маноло Каденас останува на кормилото на оваа селекција и во иднина односно неговиот договор продолжува до Олимписките игри во Токио. Каденас имаше договор со важност до ова лето и...

Македонија доби нов ривал на патот кон Мундијалот во Египет!

Ракометната федерација на Македонија ќе аплицира за вајлд-карта за Светското првенство во Египет следната година, по елиминацијата од страна на ЕХФ. Сепак Македонија не е единствената земја што го бара тоа - официјално тоа го...

„Ако Американците се заинтересираат за ракомет – тогаш се ќе биде можно!“

Репрезентативците на машката репрезентација на САД, браќата Патрик и Јан Хатер се пораснати во Германија, но потоа се преселиле во САД и се дел од репрезентацијата која е формирана во 2018 година. Тие настапуваат во...

Во ИХФ нема финансиска криза, ја одбија понудената помош

Кризата предизвикана од коронавирусот на светско ниво се чини дека не влијае премногу на финансиите во Светската ракометна федерација. ИХФ е првата спортска организација која истакна дека не и е потребна финансиска помош. Меѓународниот олимписки...

Медитеранските игри поместени една година, познати новите термини

На програмата на Медитеранските игри меѓу другите спортови е и ракометот, а Меѓународниот комитет на игрите ги одреди датумите за натпреварите кои се одложени. Игрите требаше да се одржат од 25 јуни до 5 јули...

На СП во Египет има уште четири слободни места – дали Македонија ќе добие...

По денешната одлука на ЕХФ да ги откаже квалификациските натпревари за место на Светското првенство на Египет, познато е кои десет европски селекции ќе им се придружат на Данска, Шпанија, Хрватска и Норвешка. Тоа се...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ