Свет

Шведска го демолира Иран, Македонија мора до реми или победа над Исланд!

Според очекувањата, селекцијата на Шведска славеше убедливо против Иран со 39-19 и се израмни со бодовите со нашата репрезентација. Сепак по огромниот триумф, Швеѓанките сега имаат подобра гол разлика од Македонија, +15 наспроти +12 на...

СП кадетки: Германија и направи услуга на Холандија и ја однесе во четвртфинале!

Денес на Светското првенство за кадетки, кое се одржува во Македонија, продолжија натпреварите од главната рунда, односно од последното коло пред одигрувањето на четвртфиналните дуели. Иако репрезентацијата на Холандија беше поразена од Јужна Кореја со...

Триото Аугустдотир, Траустадотир и Троскелдотир ќе биде најопасно по македонскиот гол!

Женската кадетска репрезентација на Македонија денеска го игра најважниот натпревар на Светското првенство во Скопје. Ривал е Исланд, кој дојде со вајлд-карта. Благодарение на Македонија која ја презема организацијата и доби директно место (иако како...

Исланѓанките најавуваат триумф: Ништо не им должиме на Македонките, сакаме реванш за ланскиот пораз!

Благодарение на Ракометната федерација на Македонија, која ја презема организацијата на СП од Грузија, селекцијата на Исланд доби вајлд-карта за Мундијалот. Со оглед на тоа што беа поразени од Македонија во финалето на ЕХФ шампионатот...

СП кадетки: Јужна Кореја во ТОП 8, Норвешка сама си ја закомпликува работата!

Денешниот ден од Светското првенство за кадетки во Македонија беше резервиран за првите натпревари од групата Ц и групата Д во главната рунда. Во рамки од групата Ц, Јужна Кореја со победата над Романија од...

Сите комбинации пред Исланд: Што и треба на Македонија за четвртфинале на СП?

Репрезентацијата на Македонија се наоѓа пред пласман во четвртфиналето на Светското првенство за кадетки, на кое нашата држава е домаќин. За остварување на посакуваната цел, избраничките на Љубомир Савевски ќе треба да обезбедат триумф во...

Некогаш доаѓаа во Македонија како ривали на Кометал ЃП, сега водат четири селекции на...

Во Скопје низ трите сали во кои се играат натпреварите од Светското кадетско првенство може да се видат многу познати ликови. Меѓу нив се и четири некогашни ракометарки, а сега во улога на селектори на...

Дојдоа како резерва, а во Македонија го остварија најдобриот резултат во историјата!

Кадетската селекција на Исланд обезбеди место во четвртфиналето на Светското првенство во Македонија. Ова е најголемиот успех што досега во историјата го има остварено женска ракометна репрезентација во било која категорија! Иако дојдоа како резерва,...

Дербито на денот за Божиновски и Начевски!

Денеска ќе биде комплетирано првото коло од главната рунда на Светското првенство за кадетки во Македонија. Покрај нашите ракометарки, Македонија ја претставува и судиската двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски. Тие го добија третото делегирање на...

СП кадетки: Исланд, Египет и Данска се првите патници во четвртфиналето!

Денес на Светското првенство за кадетки во Македонија стартуваа натпреварите од главната рунда и од Президент Купот. Во главната рунда беа одиграни вкупно четири натпревари, по два натпревари од групата А и групата Б. Македонската...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ