понеделник, ноември 30, 2020

СП

Дувњак и Палмарсон го кренаа гласот – НЕ за Мундијалот во Египет!

Листата на ракометари кои се против одржувањето на Светското првенство во Египет во јануари е се подолга. Меѓу последните кои го кренаа својот глас се членовите на Кил и Барселона, Домагој Дувњак и Арон Палмарсон,...

Добија вајлд-карта за Мундијалот во Египет, а играчите ќе ги бираат онлајн

На Светското првенство во Египет една од репрезентациите кои добија можност да настапат со вајлд-карта е селекцијата на САД. Добро е познато кои се спортовите кои доминираат во САД, но и дека се решени...

Македонија дефинитивно нема да игра на СП, Чиле го доби последниот билет за Египет!

Машката репрезентација на Македонија, иако требаше да добие место, сепак нема да игра на Светското првенство што ќе се одржи во Египет следната година. Последното слободно место, Светската ракометна федерација и го додели на селекцијата...

Ново признание за македонските судии – Николов и Начевски ќе судат на СП во...

Судиската двојка од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, добија уште едно признание. По финалето што го судеа на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, тие ќе бидат дел и од Светското првенство во...

Гренланд реагира – ние требаше да добиеме место на Мундијалот во Египет, а не...

Откако Советот на ИХФ одлучи репрезентацијата на САД да добие место на Светското првенство во Египет следната година, првата реакција стигна од Ракометната Федерација на Гренланд. Тие сметаат дека одлуката е спорна со оглед на...

Ќе играат на Светско првенство, а бараат репрезентативци преку оглас! (ФОТО)

Претпоследниот учесник на Мундијалот во Египет ќе биде селекцијата на САД, која ќе биде претставник на федерацијата на Северна Америка и Кариби. Уште од лани ИХФ реши да им даде вајлд-карти на САД за...

САД доби место на Мундијалот во Египет, шансите на Македонија сведени на теорија!

Светската ракометна федерација објави дека САД ќе добие место на Мундијалот во Египет во 2021 година, иако федерацијата на Северна Америка и Кариби, не успеа да го организира континенталниот шампионат. САД претходно доби вајлд-карти за...

Откажано и првенството на Северна Америка, има две слободни места на СП – Македонија...

Откако вчера беше официјално потврдено дека нема да се игра квалификацискиот турнир „Последна шанса“ во Уругвај за последното слободно место од Средна и Јужна Америка, денеска стана официјално дека се ослободува уште едно место...

Ќе игра ли ИХФ по правила или интереси: Македонија чека покана за Светско!

Денеска официјално е потврдено дека нема да се игра квалификацискиот турнир „Последна шанса“, кој требаше да го даде последниот патник на Средна и Јужна Америка на Мундијалот во Египет 2021 година. Тој беше закажан да...

Протокол за СП во Египет – тестирање секои три дена, мал број гледачи, задолжително...

Официјалната страна на Мундијалот во Египет 2021 година објави интервју со главниот доктор од медицинската комисија на турнирот, Хазем Камис во кое тој ги истакна мерките кои ќе бидат применувани за време на првенството. Сите...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ