понеделник, јануари 25, 2021

СП

Сагосен „удри“ по ИХФ: Повеќе им се важни парите од нашето здравје!

Репрезентативецот на Норвешка, Сандер Сагосен, во изјава за домашните медиуми беше критички настроен кон Меѓународната ракометна федерација поради одлуката на организаторот на Светското ракометно првенство во Египет, натпреварите на репрезентациите да бидат одиграни со...

Червар може да здивне – Шего ќе игра на Мундијалот

Хрватската ракометна репрезентација со голем оптимизам и очекувања ќе игра на Светското првенство во Египет. Дополнителна причина за вербата во нов голем резултат и медал и победата над европскиот шампион Шпанија, како и приклучувањето на...

Чесите не се откажуваат од СП – Ако треба и без тренинзи ќе одиме...

Репрезентацијата на Чешка се наоѓа во незавидна положба пред стартот на Светското првенство во Египет. На тестирањето пред мечот со Фарски Острови во Торшавн утврдено е дека има осум позитивни случаи, ако се додадат двајцата...

Франција во проблеми – без Елохим Пранди на Мундијалот!

Репрезентативецот на Франција, Елохим Пранди, нема да може да настапи на Светското првенство во Египет поради сериозна повреда на десното рамо. Левиот бек на ПСЖ повредата ја заработи на квалификацискиот натпревар против Србија во Зрењанин....

СП 2021 Група Б: Четири различни стила кои ветуваат многу неизвесност

Во групата Б на Светското првенство во Египет три континенти имаат свои претставници, а едно е сигурно - натпреврите ќе бидат тешки и неизвесни. Европскиот првак Шпанија ќе се сретне со Полска, Тунис и...

Данска останува без пикерот: Тофт Хансен нема да игра на Мундијалот

Данскиот кружен напаѓач, Хенрик Тофт Хансен, нема да биде дел од составот на светскиот првак на Мундијалот во Египет. Ракометарот на ПСЖ имаше позитивен тест на коронавирус пред настапот на завршниот турнир во Лигата на...

Цела репрезентација на Шведска во карантин, може ли Македонија да профитира?!

На осум дена до стартот на Светското првенство, цела репрезентација на Шведска мораше да замине во карантин. Поради позитивниот тест на Антон Линског, сите репрезентативци и стручниот штаб, односно сите негови контакти од последните неколку...

Дисингер: Технички најмногу напреднав во Вардар

Германскиот интернационалец од Вардар, Кристијан Дисингер по долго време се враќа во националниот тим. Тој пред девет години со кадетската репрезентација на Германија стана светски првак и беше избран за МВП на СП, но неговата...

СП 2021 Група А: Европските моќници против дебитантите на СП

Групата А на 27. Светско првенство во Египет 2021 година е составена од репрезентации од три континенти, а тука се и двете дебитантски репрезентации од вкупно три на првенството Уругвај и Капе Верде (Зеленорските...

Ветераните ќе играат на СП: Чешка со Галиа и Здрахала ќе брка успех во...

Селекторите на Чешка, Јан Филип и Даниел Кубеш го објавија скратениот список на ракометарите што ќе играат на Мундијалот во Египет. Тука се ветераните Мартин Галиа, кој игра во полскиот Горњик Забже, како и средниот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ