Женска лига

Стартува пролетниот дел кај дамите, дербито на колото е во недела

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Астибо ќе започне вториот дел од сезоната во Женската лига. На утрешната програма ќе се одиграат речиси сите дуели од 14. коло, додека во недела ќе има само еден...

Јанкуловска: Очекувам двојна круна со Ѓорче Петров и голем успех во Европа

Овој викенд ќе започне вториот дел од сезоната во единственото женско сениорско натпреварување во Македонија. Актуелниот бранител на титулата, тимот на Ѓорче Петров, не загуби натпревар во првиот дел од сезоната, имаше 100% учинок, 13...

Деспина ја доби втората „контролка“ со Пелистер

Екипите на Деспина и Пелистер го одиграа својот втор пријателски меч пред почетокот на пролетниот дел од Женската лига. Прилепчанки за нијанса беа подобри од Пелистер, триумфираа со 18:17, но и за двете екипи резултатот...

Вардар со успешна генералка пред стартот на Женската лига и дербито со Чаир

Тимот на Вардар ги одработува подготовките за пролетниот дел од сезоната во Женската лига. Избраничките на Анжела Платон славеа на гостувањето кај Феризај од Урошевац со 36-35, откако и на полувремето водеа со 19-17. Најдобри стрелци...

Женската лига стартува на 17 февруари, шампионот ќе се круниса на 1 јуни –...

Пролетниот дел од сезоната во Женската лига ќе стартува следниот викенд, на 17 односно 18 февруари. Актуелниот шампион Ѓорче Петров ги забележа сите 13 победи на 13 натпревари во есенскиот дел од сезоната. „Лавиците“ се први...

Металург Автокоманда има нова голманка – потпиша Јована Трајкоска

Тимот на Металург Автокоманда се пофали со ангажманот на нова голманка во екипата, Јована Трајковска. Трајковска беше дел од шампионот Ѓорче Петров, но немаше голема минутажа покрај Слободанка Кицеска и Матеа Чурлиновска. Во Металург Автокоманда ќе...

Екс репрезентативка на Македонија ѝ на 39 години добива понуди од странство

Поранешната репрезентативка на Македонија, Мери Гичева, иако има 39 години, не планира да се повлече од ракометните терени. Искусната ракометарка заедно со екипата на Деспина бележат солидни резултати во единственото женско сениорско натпреварување во Македонија...

РФМ подели казни: Десет меча „ладење“ за мерач на време, Овче Поле ќе плати...

Дисциплинската комисија на Ракометната федерација имаше многу работа измината недела. Откако не успеаја во 2023 година да донесат одлуки за спорните одлуки во ноември и декември, тоа го направија во последната недела од јануари...

Пелистер има старо-нов тренер

Женската екипа на Пелистер во продолжението од натпреварувачката сезона 2023/24 ќе биде предводена од старо-новиот тренер Адријано Котевски. Прилепчанецот клупата на Пелистер ќе ја преземе од тренерската палка од Моника Талевска, која во првиот дел...

Промена на клупата: Анжела Платон е нов тренер на Вардар!

Некогашната македонска репрезентативка Анжела Платон, е назначена за нов тренер на Вардар и ќе ги води „црвено-црните“ дами во пролетниот дел од сезоната. Таа доаѓа на местото на Александар Царчев, кој останува да работи во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ