Женска лига

Само Вардар на пауза, другите треба да одиграат уште 12 натпревари во Женската лига

Со 13 одиграно коло изминатиот викенд требаше да се комплетира есенскиот дел во Женската лига. Сепак останува да се доиграат уште 12 натпревари за да се комплетира оваа полусезона. Тие беа одложени поради настапите на...

Деспина сигурна против Стружанка, си обезбеди нови бодови

Ракометарките на Деспина одиграа уште еден добар натпревар на домашен терен и обезбедија три бода на дерби дуелот против Стружанка откако победија со 26:20. Прилепчанки тргнаа одлично од првата минута и успеаја да се изборат...

Голема борба, 13 исклучувања и победа за Чаир

Ракометарките на Шампион и Чаир одиграа борбен натпревар со многу исклучувања во рамки на 11. коло од Супер женската лига, а на крајот гостинскиот тим славеше убедлива победа со 34:15. Шампион добро го отвори натпреварот,...

Вардар супериорен против Ѓорче Петров

Ракометарките на Вардар одиграа уште еден добар меч во домашното првенство и остварија убедлива победа против екипата на Ѓорче Петров со 46:14. Домашниот тим започна макасимално, отвори со 3:0 а во продолжението постојано ја зголемуваше...

Тасевска броеше до 10, Металург во вториот дел го реши Спартак

По изненадувачкиот пораз од Стружанка дома, тимот на Металург славеше убедливо во Гевгелија на гости, а денеска во Автокоманда го победи Спартак со убедливи 38-26. Во првото полувреме гостинките одржуваа резултатска рамнотежа, на моменти и...

Македонска ракометна антипропаганда – Пелистер играше натпревар со шест ракометарки!

Натпреварот меѓу Кузман Вардар и Пелистер од 13 коло во Женската лига беше вистинска антипропаганда на ракометот. Домаќинот имаше во составот само девет ракометарки, додека гостинот играше без замена  - само со шест! Вкупно 15...

Кумановки одиграа едно полувреме против Галичанка, потоа…

Ракометарките на Куманово претрпеа пораз на гостувањето во Лвов во меч од 3. коло од Европскиот куп и после првиот дуел практично останаа без шанси за пласман во следната рунда. Поразот од 17:33 е...

Деспина се прошета низ Ѓорче Петров

Ракометарките на Деспина од Прилеп ја остварија четвртата победа оваа сезона во Женската лига. Избраничките на Страшо Илиески славеа повеќе од убедливо на гостувањето кај Ѓорче Петров со 14-32. Прилепчанки поведоа со 0-5, беше и 1-10...

Металург победнички низ Гевгелија

Ракометарките на Металруг после изненадувачкиот пораз во минатото коло на домашен терен од Стружанка им се вратија на победите. Девојките од Автокоманда триумфираа на гостувањто во Гевгелија со 30:19. Избраничките на Јулијана Дамчевска уште од...

Чаир не дозволи изненадување, го совлада и Овче Поле СУ

Ракометарките на Чаир не дозволија изненадување и на домашен терен остварија сигурна победа против екипата на Овче Поле СУ со 36:28. Почетните минути им припаднаа на гостинските ракометарки од Свети Николе, кои поведоа со 3:1...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ