Женска лига

Металург со идеја за промена на системот и кај жените

Во моменти кога се очекува епилогот на сезоната, потврда за новиот систем што мажите треба да го играат в година со вкупно 14 екипи поделени во две групи, и распределбата на местата во европските купови...

Куманово бара од РФМ: Прогласете шампион во Женската лига!

Ракометната федерација на Македонија предложи крај на Суперлигата во машка конкуренција без да биде прогласен шампион, со оглед на тоа што Вардар и Еурофарм Пелистер не одиграа ниту еден натпревар оваа сезона на домашно...

Милошевски: Нема услови за играње ракомет, се чека потврда од УО дека ќе нема...

Во текот на вчерашниот ден се одржа конференција во која партиципираа генералните секретари на одбојкарската, фубдалската, кошаркарската и ракометната федерација, како и генералот секретар на МОК. Темата беше „Спортот во услови на коронавирус“, а генералниот...

КАКО ДО ШАМПИОН: Чаир предлага – да се игра плеј-оф со најдобрите шест екипи,...

Новиот тим во Женската лига, екипата на ЖРК Чаир, прекинот на натпреварите поради коронавирусот го дочека на петтото место на табелата со 30 бодови, исто колку и Стружанка на четвртата позиција. Куманово и Металург се...

КАКО ДО ШАМПИОН: Никој не знае до кога ќе трае оваа ситуација, рано е...

Екипата на Стружанка прекинот на Женската лига го дочека на четвртото место на табелата со 30 бодови. Поради коронавирусот и вонредната ситуација нема да има ракомет во април и мај, а тренерот на Стружанка, Владимир...

КАКО ДО ШАМПИОН: ЖРК Вардар сака титулата да се реши на терен

Екипата на ЖРК Вардар прекинот на сезоната во Женската лига ја затекна на третата позиција со 33 бодови, 12 помалку од првопласираниот тим на Куманово, но вардарки имаат натпревар помалку. Тренерот Драгана Ристова не посакува...

КАКО ДО ШАМПИОН: Куманово не сака прекин или поништување на женското првенство

Женската екипа на Куманово и покрај кризата со корона вирусот продолжува да работи и да се подготува за продолжението на сезоната. Ракометарките во определен термин се онлајн приклучени и работат заеднички тренинзи од дома...

Симовски: Би било добро што побрзо да се собере репрезентацијата

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски е во исчекување на крајот на паузата поради ситуацијата со коронавирусот, но во моментов за такво нешто нема ни од далеку најава дека би можело...

Нема ракомет во Македонија ниту во мај: РФМ ги одложи сите лиги на неодредено...

Проценките на македонските епидемиолози е дека заразата со коронавирусот во Македонија ќе го има својот врв за околу еден месец од сега, кон крајот на април. Министерот за здравство Венко Филипче ја потврди таа информација...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ