ЧЕШКА

Чешки репрезентативец открива: Македонци ми пишуваа закани на Фејсбук!

Еден од двајцата голмани на чешката селекција, Томас Мрква, пред денешниот натпревар со Македонија откри интересен детал. Тој беше клучен во победата на Чешка над Македонија пред две години на ЕП, откако одбрани пенал...

Здрахала: Мораме да победиме против Македонија

На првиот натпревар од групата Б каде што се натпреварува Македонија, помеѓу селекциите на Австрија и Чешка домашната репрезентација оствари победа со 28:25. Еден од најдобрите играчи на поразената екипа Ондреј Здрахала имаше свое...

Шведски арбитри за Македонија на дуелот против Чешка

Европската ракометна федерација ги делегираше судии за натпреварите од второто коло на групата што се игра во австриската престолнина Виена. На средбата меѓу Македонија и Чешка, правдата ќе ја делат шведските арбитри Мирза Куртагиќ и...

Земан: Ако играме како што знаеме против Македонија, сигурно ќе победиме

Чешка доживеа пораз во првиот меч на Европското првенство од Австрија со 25:28, а после мечот нивните ракометари не беа потполно задоволни од своето издание. Степан Земан постигна два гола на првиот меч, но истакна...

Филип и Кубеш носат 17 Чеси на Европското првенство

Противникот на Македонија во вторниот натпревар на Европското првенство, Чешка во Виена ќе има на располагање 17 ракометари. Селекторите Јан Филип и Даниел Кубеш се одлучија да имаат по двајца голмани, леви и десни крила...

Чесите се заканија пред ЕП, Украинците продолжија да губат

Две од репрезентациите противници на Македонија денеска одиграа контролни натпревари, а имаа различно постигнување на теренот. Украина која е прв ривал за Македонија на шампионатот забележа нов пораз. Овој пат го загуби дуелот против Тунис...

Во средба зад затворени врати: Чешка ја „нокаутираше“ Унгарија

После вчерашниот пораз од 24:27 денеска репрезентацијата на Чешка се избори за победа на вториот дуел против Унгарија и тоа во натпревар зад затворени врати. Конечните 31:22 делуваат застрашувачки ако се знае дека Чесите...

Кубеш верува во неговите избраници: Чешка може да биде конкурентна на ЕП

Еден од ривалите на Македонија на Европското првенство во Австрија ќе биде селекцијата на Чешка. По дуелите со Словачка, на кои чешкиот тим имаше половичен ефект, следуваат два теста со Унгарија. На првиот натпревар...

И нашите ривали се „тестираат“ пред ЕП: Чешка даде солиден отпор, но Унгарија победи

Репрезентацијата на Чешка која е еден од противниците на Македонија на Европското првенство доживеа уште еден пораз во подготвнителниот период. Овој пат Чесите беа поразени од Унгарија со 24:27. После почетното водство на Чешка од...

Чешка без еден „двометраш“ и „стокилаш“ на ЕП!

Еден од ривалите на Македонија на претстојното Европско првенство ќе биде селекцијата на Чешка, која во Виена патува без еден важен играч во ротацијата. Селекторите Даниел Кубеш и Јан Филип, нема да можат да сметаат...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ