ВЕСТИ

Унгарија ослабена: Без Лекаи и Бодо на Европското првенство (ФОТО)

Селекторот на Унгарија го објави конечниот список на патници на Европското првенство. Меѓу играчите кои ќе одат на првенствотот ги нема двајцата многу важни играчи, а тоа се Мате Лекаи и Ричард Бодо. Еден од...
belorusija

Белорусија ќе биде „нагазна мина“ на ЕП, Шевцов го објави списокот

Селекторот на репрезентацијата на Белорусија, Јуриј Шевцов го објави конечниот список на патниците на Европското првенство. Од последниот список од 20 ракометари отпаднаа двајца и на првенстовото ќе одат 18 репрезентативци. Состав на Белорусија: Вјачеслав Салдаценка (Бакау), Иван...

Полска оди на ЕП со 17 ракометари

Репрезентацијата на Полска во најголем дел ја сочинуваат играчи од домашното првенство поддржани со три играчи кои настапуваат во Бундес лигата и незаменливиот Камил Шипжак од ПСЖ. Селекторот Патрик Ромбел одлучи на првенствотот да поведе...

Ракометарите кршеа лепче…кај кого се падна паричката? (ФОТО)

Машката сениорска репрезентација ги привршува подготовките за претстојниот настап на Европското првенство. Нашите ракометари секоја година празниците најчесто ги минуваат надвор од Македонија без своите семејства, а годинава во Словенија беше испочитувана и традицијата за...

Со норвешка „свирка“ по прва победа во Виена

На неколку дена до почетокот на Европското првенство веќе се познати судиите кои ќе истрчаат на терен на натпреварите од 1. коло. Делегирани се судии за сите средби од шестте групи од почетното коло,...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Швеѓаните на последен тест пред ЕП

Репрезентацијата на Шведска која е еден од домаќините на Европското првенство денеска против Египет ќе ја има последната контрола пред почетокот на шампионатот. Ова ќе биде и последниот пријателски меч на некоја репрезентацијата бидејќи веќе...

Би конкурирале за медал: Хрватска има играчи не за една, туку за две репрезентации...

Лино Червар ги одбра ракометарите со кои ќе настапи на Европското првенство и за тој избор имаше лавина реакции низ ракометната јавноста. Кога ќе се погледне списокот на повикани играчи и на оние што...

Перуничиќ пред мечот со Црна Гора: Ние сме еден народ, не ми се допаѓа...

Селекторот на репрезентацијата на Србија, Ненад Перуничиќ се надева дека неговата селекција ќе ја помине групната фаза иако се во незгодна група. Хрватска може да се смета за фаворит, а останатите три селекции Белорусија,...

„Потценување ќе биде еднакво на самоубиство“

Хрватска имаше две просечни изданија на контролните натпревари против Босна и Херцеговина и против Катар. Селекторот Лино Червар беше бесен на неговите играчи и тоа отворено го покажуваше на тајм-аутите за време на натпреварите. „Фаворити...

Полскиот првак ќе остане без десниот бек: Криштоф Лијевски го напушта Келце?

Договорот на Криштоф Лијевски со Келце истекува на крајот на сезоната, но според зборовите на Полјакот најверојатно ќе го напушти клубот. Пред почетокот на оваа сезона тој го продолжи договорот за една сезона, но...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ